تیرداد نیوز

کد خبر: ۶۰۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 17:27 - 15 May 2024

5 میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید شیر کنترل کننده روغن خودرو در کشور

معاون علمی رییس‌جمهور از خط تولید قطعه شیر کنترل کننده روغن (OCV) مورد استفاده در خودروهای مجهز به سامانه CVVT که توسط یک شرکت دانش‌بنیان در استان قزوین راه اندازی شده است، بازدید کرد.

به گزارش تیرداد نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی رییس جمهور در آخرین بخش سفر به استان قزوین با حضور در شهرک صنعتی کاسپین از خط تولید قطعات خودرویی و بخش تست و آزمون شرکت شایگان بازدید کرد.

شیر کنترل کننده عملکرد CVVT موسوم به  OCV (Oil Control Valve)یکی از تولیدات این شرکت است که نقش کلیدی را در عملکرد صحیح سامانه‌ زمانبندی متغیر سوپاپ (CVVT) در خودروهای مجهز به این سامانه، ایفا می‌کند.

 شیر کنترل کننده روغن از یک سلونوئید تشکیل شده است که دارای یک سیم پیچ می‌باشد و مسیر روغن برای تغییرات میل بادامک را کنترل می‌کند

سامانه زمان بندی متغیر هم در تنظیم زمان باز و بست سوپاپ‌های دود و هوای موتور خودرو نقشی مهم و راهبردی ایفا می‌کند.

نیاز سالیانه کشور به  OCV به طور میانگین ۷۰۰ هزار عدد است و با توجه به این‌که این قطعه در داخل کشور تولید نمی‌شود، شرکت شایگان تنها سازنده این قطعه در کشور به شمار می‌رود.

در حال حاضر شرکت شایگان با تولید ۱۵۰ هزار عدد قطعه OCV موفق شده است بیش از 20 درصد نیاز صنعت خودروی کشور به این قطعه را تامین کند.

از دیگر توانمندی‌های این شرکت می‌توان به ساخت دستگاه تست عملکرد و دوامی برای صحه گذاری این قطعه و تولید قطعات زیر مجموعه این قطعه با دقت میکرونی اشاره کرد.

متخصصان شرکت شایگان همچنین امکان تست قطعه را توسط دستگاه‌های تست ساخته شده در این شرکت فراهم کرده‌اند؛ دستگاه‌هایی که با فناوری بومی طراحی و تولید شده و از قابلیت ارتقای کیفیت و بهینه‌سازی در تمام اجزا برخوردار هستند.

تولیدات شرکت شایگان برای ۲۵ نفر از دانش‌آموختگان دانشگاه و متخصصان به صورت مستقیم، ۱۰ نفر غیر مستقیم و ده‌ها شغل مرتبط با این حوزه ایجاد کرده است.

تولید این محصول دانش‌بنیان ضمن برخورداری از ظرفیت صادراتی در صورت افزایش فضا و سرمایه، زمینه را برای صرفه جویی پنج میلیون دلاری در سال فراهم کرده است.

قطعه OCV در حال حاضر در خط تولیدی به مساحت ۲۰۰ متر مربع تولید می‌شود و ظرفیت تولید با فضای در حال حاضر 150 هزار عدد در سال است.

شرکت شایگان از دو بخش تجهیزسازی و تولید تشکیل شده است که بخش تجهیزسازی در حوزه ساخت دستگاه های تست و آزمون و عملکرد دوام مشغول فعالیت می‌کند. بخش تولیدی در تولید شیرهای برقی، دامپ، سلونوئید، OCV و رله های SSR فعالیت می‌کند.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان
توجه به فناوری های کوانتوم و هوش مصنوعی دو یادگار ارزشمند دکتر رئیسی

توجه به فناوری های کوانتوم و هوش مصنوعی دو یادگار ارزشمند دکتر رئیسی

سید شهیدان خدمت و دغدغه زیست بوم فناوری و شرکت های دانش بنیان

سید شهیدان خدمت و دغدغه زیست بوم فناوری و شرکت های دانش بنیان

خدمت برای مردم ثوابش شهادت است

خدمت برای مردم ثوابش شهادت است

ارائه ایده های نوآورانه سلامت در رویداد تکنو وست

ارائه ایده های نوآورانه سلامت در رویداد تکنو وست

اراده و عزم مضاعف معاونت علمی در تداوم راه رئیس جمهور شهید

اراده و عزم مضاعف معاونت علمی در تداوم راه رئیس جمهور شهید

کوچه باغ فرهنگ و تاریخ