تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - 14 August 2019
چشمه های آب گرم ایران یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران بشمار می رود.معرفی چشمه های آب گرم ایران و چشمه های متنوع مواد معدنی و چشمه های آب درمانی.

چشمه های آب گرم ایران

به چه جایی چشمه آب گرم گفته می شود :

هنگامی که که درجه حرارت آب چشمه حداقل حدود 5 تا 6 درجه سانتی گراد از درجه حرارت متوسط سالانه دمای هوا یک ناحیه بیشتر باشد این چشمه را چشمه آبگرم می نامند. آب چشمه های آب گرم اغلب پس از طی مراحل از لایه‌ های مختلف زمین عبور می کند و در محلی به نام مظهر چشمه ای به سطح زمین راه می یابد.مظهر دریا ها در نقاط کم ارتفاع مانند بستر دریا ها یا نزدیک رودخانه ها و گاه در دامنه ارتفاعات بلند دیده می شوند، هنگامی که آب در چند شکاف به سطح زمین راه می یابد چشمه دارای چند مظهر می شود.چین خوردگی ها و به خصوص شکستگی و گذرها و فعالیت‌ های آتشفشانی از عوامل مهم خروج آب های چشمه های آب گرم است.

معرفی چشمه های آب گرم ایران

حرارت آب های گرم  چشمه های آب گرم می تواند ناشی از بالا رفتن و یا در نتیجه گرما و حرکت مرکزی زمین باشد یا منشاء آتشفشانی داشته باشد و یا حاصل فعل و انفعال های فیزیکی و شیمیایی درون زمین باشد.

چشمه های آب گرم ایران

مواد معدنی در چشمه های آب گرم ایران :

چشمه های آب گرم ایران از نظر تعداد و نوع مواد معدنی و گازهای محلول در آن با آب های معمولی فرق دارند در بیشتر چشمه های آب گرم کشورمان ایران گازهایی مانند هیدروژن، سولفوره، اکسید کربن و مواد معدنی متنوع وجود دارد بیشتر این آب ها در هنگام خروج از خود رسوباتی به جای می گذارند.آب های آهن دار با ایجاد رگه های فلزی چشم اندازهای زیبایی به وجود می آورند.

گل و لای و املاح موجود در اغلب چشمه های معدنی ایران خواص درمانی دارد.

اگر در ناحیه خروج و جاری شدن چشمه آلاینده‌ ها وجود داشته باشند، آب آلوده می شود.بنابراین رعایت ضوابط و اصول بهداشتی برای استفاده از آب های معدنی ضروری است و باید به طور کامل مورد توجه قرار گیرد.

چشمه های آب گرم ایران

یکی از ویژگی های طبیعی مهم ایران وجود چشمه های آب گرم در نقاط مختلف کشور است.تعداد زیادی از چشمه های آب گرم شناخته شدند و با کاربری های بهداشتی و درمانی مردم به ویژه ساکنان پیرامون چشم ها در رشته کوه های البرز، آذربایجان و زاگرس قرار گرفتند و تعدادی از آن در سایر نقاط کشور پراکنده هستند.

در ادامه مطلب ما به تفکیک به معرفی چشمه های آب گرم ایران می پردازیم :

شما با کلیک بر روی هر عنوان می توانید اطلاعات کامل هر چشمه را ملاحظه کنید.

چشمه های آب گرم ایران

چشمه آب گرم آبش احمد »»»

چشمه آبگرم آبش احمد در روستای متاللی یا متعلق در ۴ کیلومتری شهر کلیبر با وسعت زيربنای هشت هزار و 500 متر در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.


چشمه آبگرم آویز »»»

چشمه آبگرم آویز از جمله چشمه های آبگرم در استان فارس است.چشمه آبگرم آویز یکی از قطب های جذب گردشگر و در مسیر کازرون به فراش واقع شده است.


چشمه آبگرم ارشیا »»»

آب چشمه ارشیا از گروه آب‌ های کلروره سدیک و بی کربناته کلسیم همراه با سیلیسیم است.دمای آب چشمه آبگرم ارشیا در مظهر چشمه 57 درجه سانتی گراد حرارت دارد.

 

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: