تیرداد نیوز

کد خبر: ۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - 14:00 - 03 July 2019
یک مهره شطرنج قرون وسطایی موسوم به «لوئیس» که تقریباً ۲۰۰ سال پیش گم شده بود، سر از کمد یک خانواده اسکاتلندی درآورد، پس از آن که پدربزرگ این خانواده که دلال عتیقه‌جات بود، مهره را در سال ۱۹۶۴ به قیمت ۵ پوند خریداری کرد.
تیرداد نیوز - به گزارش روز سه شنبه روزنامه ملی اسکاتلند تحت عنوان «اسکاتزمن» (scotsman)، مهره لوئیس یکی از ۹۳ قلم شیء انبار شده‌ای است که در جزیره لوئیس واقع در مجموعه جزایر «هبریدهای بیرونی» (Outer Hebrides) در سواحل غربی اسکاتلند کشف شد.
حال قرار است حراجی «ساتبیز» امروز (سه شنبه) این مهره شطرنج را به حراج گذارد و قیمت پیش بینی شده برای آن، یک میلیون پوند تخمین زده شده است.
خانواده اسکاتلندی که مهره شطرنج را نگهداری می‌کردند، از اهمیت و ارزشمندی مهره بی اطلاع بودند. این خانواده معتقد بودند که مهره از خاصیت جادویی برخوردار است.
کارشناسان با این باور که مهره لوئیس در یکی از کشورهای اسکاندیناوی و به احتمال زیاد در نروژ ساخته شده است، این مهره را سمبل مهم تمدن اروپایی می‌دانند.
هرچند این مهره در سال ۱۸۳۱ دفن شده در میان یک تپه شنی در جزیره لوئیس پیدا شد، اما مبدا ساخت آن همچنان به صورت یک راز باقی مانده است.
مهره‌های شطرنج جزو پرتعدادترین آثار موجود در موزه بریتانیا و موزه ملی اسکاتلند در ادینبورگ هستند. حدود ۸۰ مهره در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود، ضمن اینکه ۱۱ مهره نیز در موزه ملی اسکاتلند موجود است.
مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارها
پیشنهاد روز

هشدار نارنجی آلودگی هوا در 7 شهر

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور

توماج صالحی دوباره بازداشت شد

سقف وام صندوق های قرض الحسنه 100 میلیون تومان شد

هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در 100 سالی درگذشت

یارانه نقدی 3 میلیون نفر در دهک 10 مجدد برقرار شد

رئیس جمهور 4 هزار و 380 واحد مسکن مهر پرند را افتتاح کرد