تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۷۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 11:00 - 18 August 2019
دره ستارگان قشم یکی از دیدنی های قشم است که گردشگران بیشماری را به جزیره قشم می کشاند و به دره ستارگان قشم دره ستاره ها نیز می گویند.

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم (دره ارواح قشم) :

دره ستارگان قشم یکی از دیدنی های قشم است که گردشگران بیشماری را به جزیره قشم می کشاند و به دره ستارگان قشم دره ستاره ها نیز می گویند.از جمله مراکز گردشگری جزیره قشم دره ستارگان قشم است.دره ستارگان یا همان دره ارواح با پیشینه ای تاریخی حدود دو میلیون سال در نتیجه فرسایش خاک، فرسایش سنگ و شن و ماسه ناشی از باد، باران ایجاد شده است.در میان مردم محلی و بومی ساکن جزیره این دره با نام هایی چون " ستاره افتاده " یا " ستاره کفته " نیز مشهور است.مردم محلی قدمت این دره را دلیل اصلی نام گزاری آن به عنوان دره ستاره ها می دانند.حتی در میان مردم محلی قشم این افسانه سینه به سینه نقل می شود که این مکان بی نظیر و سحر انگیز بر اثر سقوط یک شهاب سنگ و ایجاد حفره ای بزرگ بوجود آمده است.

دره ستارگان قشم

بافت دره ستارگان را فسیل ماهی و شکل های عجیبی از شن و ماسه که از 2 قرن پیش در آنجا به چشم می خورد ایجاد کرده است.از جمله ویژگی های جالب این دره ایجاد صدا های مخوفی است که بر اثر وزش بادهای تند و گردش هوا در میان و اطراف ستون ها و حفره های صخره ها ایجاد می شود.

دره ستارگان قشم

دره ستارگان یک شاهکار طبیعی نادر در جزیره زیبای قشم است.

بومیان جزیره قشم اعتقاد دارند زمانیکه هوا رو به تاریکی می رود دراین دره ارواح  رفت و آمد دارند که البته صحت این ادعا ثابت نشده است.به همین دلیل در شب از رفتن به دره ستارگان خودداری می کنند. 

دره ستارگان قشم بخاطر پدیده های فسیلی که از فرسایش خاک، شن و ماسهو به دلیل وجود باران ها و رگبار و وزش بادهای تند بوجود آمده تنها ژئوپارک خاورمیانه به شمار می رود و یه دلیل ویژگی ها و مناظر بی نظیر در فهرست آثار سازمان یونسکو به عنوان آثار طبیعی و تاریخی به ثبت رسیده است.

شب های مهتابی دره ستارگان مملو از سکوت و آرامش است و در شب گویی آسمان در نزدیکی زمین احساس می شود.این سکوت و آرامش خود بر زیبایی های دره می افزاید.مسیرهای باریک در حاشیه ستون های دره ستارگان با نظم ویژه خود قلب هر بازدیدکننده را به تپش باز می دارد و این حجم از زیبایی نظر هر بیننده را به خود جلب می کند.در هر گوشه و کنار دره ستارگان قشم مناظر طبیعی خاصی به چشم می خورد که باعث جذب هر ببیننده ایی می شود.اگر هوا صاف  باشد تمام دره پر از ستاره می شود انگار که این ستاره در دست شما قرار دارد که مانند سفر به کویر لوت می باشد که در شب احساس می کنید تمام ستاره ها به قدری نزدیک هستند که می توان آنها را در دست گرفت.در مسیر دره ستاره ها به روستایی به نام برکه خلف که در 5 کیلو متری جزیره واقع شده می رسیم.

دره ستارگان قشم

دره ستارگان از جنس ماسه با سیمان آهکی و فسیل می باشد.مخروط های نوک تیز، ستون ها، دیواره های نواری، آرک ها و ستونک ها که جنس همه آنها شن و ماسه است از جمله موارد دیدنی دره ستاره ها به شمار می رود.به دلیل نرم و سست بودن لایه ها انتظار می رود بعد از هر بارش تند تغییراتی در این دره و شکل زمین آن بوجود آید البته این اتفاق یعنی بارش باران های تند خیلی نادر و کم اتفاق می افتد.

وقتی به دره ارواح قشم قدم می گذارید با طبیعتی دست نخوره روبرو می شوید که هر گوشه و کنار آن با اشکال متنوع و عجیب روبرو می شوید.در دره ستارگان یا دره ارواح گاهی راه پهن و وسیع و گاهی تنگ و باریک که در آن سوراخ ها و شکاف هایی عجیب به چشم می خورد و گاهی با گذشتن باد از بین این شکاف ها وسوراخ ها صداهایی عجیب و ترسناک به گوش می خورد و به همین دلیل به آنجا دره ارواح هم گفته می شود.

به غیر از آثار تارخی و بکر که باعث شده  دره ستارگان قشم جزو عجایب هفتگانه جزیره باشد، یک فیلم ایرانی بنام اژدها در این دره زیبا ولی ترسناک ساخته شده است که جذابیت و معروف شدن این دره را دو چندان کرده است.

دره ستارگان به دلیل اینکه از سنگ های رسوبی و فرسایشی تشکیل شده از لحاظ علمی و زمین شناسی به دوره سنوزونیک بر میگردد که مشابه این نوع زمین فقط در قاره آمریکا وجود دارد.

در ادامه مطلب تصاویری از دره ستارگان را ملاحظه می کنید :

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم

برچسب ها: دره ستارگان قشم
مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: