تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۰۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - 18:15 - 29 September 2020
لوواستاتین یک داروی پایین آورنده چربی خون و کاهش کلسترول است و قرص لوواستاتين‌ پس‌ از هيدروليز در دستگاه‌ گوارش‌ به‌ شكل‌ فعال ‌در می آيد.

بهترین زمان خوردن قرص لواستاتین

لوواستاتین یک داروی پایین آورنده چربی خون و کاهش کلسترول است و قرص لوواستاتين‌ پس‌ از هيدروليز در دستگاه‌ گوارش‌ به‌ شكل‌ فعال ‌در می آيد.بهترین زمان برای مصرف قرص لوواستاتین معمولا یک بار در روز همراه با وعده غذایی عصر می باشد ولی ممکن است به برخی از بیماران طبق دستور پزشک این دارو دو بار در روز مصرف کنند.

لوواستاتین به صورت قرص های حاوی 20 میلی گرم ماده موثره لوواستاتین تولید و در بسته بندی های 30 عددی به همراه یک بروشور از اطلاعات دارو ارائه می گردد.قرص لوواستاتين‌ از جمله داروهای قلبی عروقی است و در مبتلايان‌ به ‌افزايش‌ كلسترول‌ خون‌ كه‌ به‌ درمان‌ با رعايت‌ رژيم‌ غذايی‌ پاسخ‌ كافيی نمی دهند برای‌ كم‌ كردن‌ سرعت‌ پيشرفت ‌آترواسكلروز عروق‌ كرونر در افرادی‌ كه‌ بيماری‌ عروق‌ كرونر دارند و غلظت‌كلسترول‌ پلاسمای‌ آنها بالا باشد، تجويز می ‌شود.

عوارض قرص لوواستاتین

عوارض جانبی لوواستاتین

لواستاتین همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید (چربی) در خون استفاده می شود.این دارو همچنین ممکن است موجب پیشگیری از مشکلات پزشکی مانند درد قفسه سینه، حمله قلبی، سکته مغزی ناشی از انسداد چربی رگ‌ های خونی شود.با تمام این مزایا اما  مصرف این دارو عوارضی نیز به همراه دارد که  عوارض جانبی لوواستاتین به شرح زیر است.

عوارضی لوواستاتین که در صورت وقوع بلافاصله نیاز به توجه پزشکی دارند :

درد ماهیچه، التهابات عضله، رابدومیولیز.

عوارضی لوواستاتین که در صورت تداوم و یا بدتر شدن نیاز به توجه پزشکی دارند :

یبوست، اسهال، نفخ، سوزش سر دل، درد معده، گیجی، سردرد، تهوع، بثورات پوستی، بی خوابی، ناتوانی جنسی.

در صورت مصرف اتفاقی لوواستاتین بیش از مقدار تولید شده سریعا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.

استفاده از لوواستاتین با هر یک از داروهای از جمله آمپرناویر، آتازاناویر، بوسپرویر، کلاریترومایسین، اریترومایسین، داروناویر، اریترومایسین، فوزامپرناویر، ایندیناویر، ایتراکونازول، کتوکونازول، لوپیناویر، میبفرادیل، میفپریستون، نفازودون، نلفیناویر، پوزاکونازول، ریتوناویر، ساکویناویر، تلاپرویر، تلیترومایسین، تیپرناویر، وریکونازول توصیه نمی شود.

در موارد بسیار کمی از افرادی که لوواستاتین مصرف می کنند ممکن است مشکلات خفیف حافظه یا گیجی بوجود بیاید.

در نظر داشته باشید هر دارو به موازات اثرات درمانی ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته شود، اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، در صورت بروز عوارض فوق با پزشک یا دارو ساز مشورت نمائید.

قرص لوواستاتین 20 چیست

قرص لوواستاتین در اصل برای جلوگیری از انواع خاصی از مشکلات قلبی و عروقی در بیمارانی که عوامل پر خطر برای مشکلات قلبی دارند استفاده شود.کاهش کلسترول از جمله موارد مصرف لوواستاتین است.

لوواستاتین متعلق به گروهی از داروها به نام مهارکننده های HMG - CoA ردوکتاز یا استاتین ها است و با مسدود کردن آنزیمی که برای ساخت کلسترول مورد نیاز بدن است، مقدار کلسترول خون را کاهش می دهد.بسیار مهم است که در کنار مصرف قرص لوواستاتین به توصیه های پزشک خود در مورد رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم توجه داشته باشید.

عوارض جانبی لوواستاتین

موارد منع مصرف لوواستاتین

در حین استفاده لوواستاتین از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری به شما بدهد.گریپ فروت می تواند میزان این دارو را در جریان خون شما افزایش دهد.در صورت حساسیت نسبت به لوواستاتین یا داروهای مشابه، رنگ ،حیوانات و مواد محافظ و نگهدارنده با پزشک خود مشورت نمائید.

مصرف لوواستاتین در بارداری و شیر دهی

مصرف این دارو در دوران بارداری و شیر دهی ممنوع می باشد و برای نوزادان مضر است

همچنین قبل از مصرف دارو در موارد زیر را با پزشک خود مشورت نمائید.

دوران بارداری و شیر دهی و در صورت مصرف سایر داروها به خصوص سیکلوسپورین، جم فیبروزل، نیاسین، دیگوگسین، داروهای ضد بارداری خوراکی، نفازودون، وراپامیل.

در صورت ابتلا به سایر بیماری ها به خصوص بیماری فعال کبدی، افت فشار خون، جراحی های مهم، عفونت شدید، زخم، تشنج، کنترل نشده، اختلالات الکترولیتی و متابولیکی شدید.

راهنمایی های عمومی لوواستاتین برای بیمار:

این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه به دیگران جدا خودداری نمائید.

قرص لوواستاتین برای لاغری

مصرف قرص لوواستاتین برای لاغری و در کل قرص های چربی سوز باید در نظر داشت، خطر کم شدن آب بدن از طریق مصرف آنها وجود دارد، به خصوص این مورد در فصل‌ های گرم سال یا در هنگام فعالیت‌ های فیزیکی و ورزشی بیشتر خواهد بود.از جمله دلایل کم شدن آب بدن وجود مواردی همچون کافئین و افدرین است که در انواع قرص‌ های چربی سوز یافت می‌شود.دلیل اصلی این موارد این است که بر اساس کم شدن آب بدن، سرعت کاهش وزن را بیشتر می کند.حتما استفاده از قرص لوواستاتین برای لاغری باید با تجویز و زیر نظر پزشک متخصص باشد.

در هنگام مصرف قرص لوواستاتین به موارد زیر توجه نمائید :

این دارو درمان قطعی بیماری نیست ، فقط کنترل کننده است.

اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، بلافاصله پس از یاد آوری آن میل نمائید.ولی اگر تقریبا زمان بعدی فرا رسیده باشد، نوبت بعدی را طبق معمول میل نمایید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

شرایط و نگهداری صحیح را قرص لوواستاتين‌ رعایت نمائید.

هشدار هایی برای لوواستاتین

پزشک خود را در جریان روند بهبودی قرار دهید.

بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را قطع نکنید زیرا سطح چربی خون به میزان قابل توجهی ممکن است بالا رود.

احتیاطات قرص لوواستاتین

قبل از انجام هر گونه اعمال جراحی (شامل جراحی های دندان ) یا درمان های اورژانسی پزشک را از مصرف دارو مطلع سازید.

دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمایید.

تداخلات دارویی لوواستاتین

 در صورتد مصرف داروهایی مانند داروهای ضد انعقا  خون ، کومارین ویا مشتقات ایندان دیون ، کلستیرامین ، کلستیپول ، ضد قارچ آزولی ، سیکلوسپورین ، جم فیبروزیل ها ، فیبرات ها ، ماکرو لیدها ، نیاسین پزشک خود را مطلع سازید.

شرایط نگهداری قرص لوواستاتین

در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد (ترجیحا 15 تا30 درجه سانی گراد) دور از نور و رطوبت نگهداری نمائید.

مقدار مصرف لوواستاتین

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می نماید ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر می باشد.

بزرگسالان

پیشگیری اولیه بیماری عروق کرونر قلب – کاهنده چربی خون : 20 میلی گرم یک بار در روز، همراه غذای شب و بر اساس نیاز و تحمل بیمار تنظیم دوزاژ در فاصله 4 هفته صورت می گیرد.دوز نگهدارند 80 تا 20 میلی گرم به صورت تک دوز یا دوز های مستقیم می باشد و محدوده مصرفی 80 میلی گرم در روز می باشد.

نکته : در بیمارانی که به طور همزمان از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می نمایند دوز آغازین 10 میلی گرم می باشد و نباید از 20 میلی گرم در روز تجاوز نکند.در بیمارانی با نقص کار کلیه دوز بالای 20 میلی گرم در روز با دقت بررسی گردد.

ایمنی و کارایی این دارو در کودکان ثابت نشده است.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
کوچه باغ فرهنگ و تاریخ
زبان کردی برگرفته از زبان های هندی و اروپایی است

زبان کردی برگرفته از زبان های هندی و اروپایی است

سومین ژئوپارک ایران ثبت جهانی شد

سومین ژئوپارک ایران ثبت جهانی شد

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

شب یلدای ایرانیان ثبت جهانی شد

نگاهی بر تعدادی از تمبرهای منتشر شده جهان در سال 2022

نگاهی بر تعدادی از تمبرهای منتشر شده جهان در سال 2022

انتشار ۲ قطعه موسیقی با اشعاری از وحشی بافقی و صائب تبریزی

انتشار ۲ قطعه موسیقی با اشعاری از وحشی بافقی و صائب تبریزی

جزئیات برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی مشخص شد

جزئیات برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی مشخص شد