تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۰۶۳۲
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - 07 June 2020
لووتیروکسین در درمان کم کاری غده تیروئید نوزادان مصرف می‌شود.لووتيروکسين هورمون تيروئيد است که به عنوان دارو برای درمان کم کاری تيروئيد.

لووتیروکسین

قرص لووتیروکسین Levothyroxine دارای اشکال دارویی  ( 100، 75، 50 ) میکرو گرم است.

این دارو مخصوص افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید است زیرا زمانی‌ که تیروئید فعالیتش کمتر از میزان طبیعی باشد میزان ترشح هورمون‌ های آن در بدن کاهش می‌یابد و همین موضوع سوخت و ساز بدن را با اختلال مواجه می‌کند.لووتيروکسين به دو شکل قرص و کپسول تولید شده و از راه دهانی مصرف می‌شود.این دارو بطور معمول یک بار در روز و با شکم خالی یعنی نیم تا یک ساعت قبل از صبحانه خورده می‌شود. 

راهنمایی های عمومی برای مصرف صحیح دارو

لووتیروکسین برای بیماری فعلی شما تجویز گردیده است ، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمائید.

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمائید :

وجود هر نوع حساسیت به لووتیروکسین، غذاها، مواد محافظ و رنگ ها.

در صورت بارداری و شیر دهی

در صورت مصرف داروهایی مانند آمفتامین ها، داروهای ضد انعقاد، داروهای سرکوب کننده اشتها کلستیرامین، کلستیپول و داروهای مورد مصرف در آسم و یا مشکلات تنفسی، داروهای مصرفی در سرما خوردگی، مشکلات سینوس، تب و یا آلرژی ها.

در صورت داشتن سابقه ابتلاء به بیماری هایی مانند دیابت ملیتوس، بیماری های قلبی و عروقی، هایپرتیروئیدیسم، افزایش فشار خون، فعال نبودن غده فوق کلیوی و فعال نبودن غده هیپوفیز.

لووتیروکسین

لووتیروکسین

نکات قابل توجه به هنگام مصرف قرص لووتیروکسین سدیم :

لووتیروکسین سدیم را فقط طبق نظر پزشک مصرف نمائید.

بهتر است در فواصل زمانی مشخص به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودی شما مورد بررسی قرار گیرد.

قبل از هرگونه عمل جراحی ، حتی جراحی های دندان پزشکی ویا هر درمان اورژانسی، پزشک معالج را از مصرف این دارو مطلع سازید.

اگر مصرف یک دوز لووکسین را فراموش نمودید به محض به یاد آوردن آن را مصرف نمائید ولی چنانچه زمان به یاد آوردن شما همزمان با مصرف دوز بعدی بود فقط یک دوز مصرف نمائید و از دو برابر نمودن دوز خودداری نموده وبقیه را طبق روال مصرف نمائید.

بهتر است این دارو صبح ها به فاصله نیم تا یک ساعت  قبل از صبحانه با معده خالی مصرف شود تا 4 ساعت بعد از مصرف داروهایی که با جذب لووتیروکسین تداخل دارند اجتناب شود.

آنتی اکسیدان های حاوی آلومینیوم و منیزیم، سایمتیکون، کلستیرامین، کلسیم کربنات، کی اگزالات، فروس سولفات آهن و سوکرالفیت.

در مواردی که بیمار قادر به خوردن قرص نمی باشد می توان مقدار تجویز شده از قرص را خرد نموده و در حدود 5 تا 10 سی سی آب حل کرده بلافاصله استفاده نمائید.

مقدار مصرف لووتیروکسین :

مقدار مصرف صحیح هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول لووتیروکسین به قرار زیر است :

بزرگسالان : در هیپوتیروئیدی دوز معمول mcg/kg/day 1.7 است و در موارد هیپوتیروئیدی شدید درمان با 5/12 تا 25 میکروگرم در روز آغاز می شود که بتدریج هر 2 یا 4 هفته یکبار به همراه انجام آزمایشات لازم، می توان به میزان 25 میکرو گرم در روز به آن افزود تا TSH به سطح نرمال برسد.

کودکان : توصیه می شود محاسبه دوز دارو براساس وزن بدن و طبق جدول زیر انجام شود و در ادامه باید براساس پاسخ بالینی بیمار و پارامترهای آزمایشگاهی تنظیم دوز نمود.

در کودکان برای به حداقل رساندن بیش فعالی دارو با 1/4 دوز توصیه شده شروع شود و به تدریج در طی چهار هفته به دوز نهایی برسد.

0 تا 3 ماهگی :   mcg/ kg / day  10 - 15

3 تا 6 ماهگی :  mcg/ kg / day   8 – 10  

6 تا 12 ماهگی : mcg/ kg / day    6 – 8 

1 تا 5 سالگی :  mcg/ kg / day     5 - 6

6 تا 12 سالگی : mcg/ kg / day    4 - 5

بیشتر از 12 سالگی با عدم رشد کافی و عدم بلوغ : mcg/ kg / day   2-3

بیشتر از 12 سالگی با شرایط رشد و بلوغ کامل :  mcg/ kg / day   1.7

سالمندان : در افراد بالای 50 سال شروع درمان 25 تا 50 میکرو گرم در روز است که در صورت نیاز در فواصل 6 تا 8 هفته ای مقدار دارو تا رسیدن به حد مکطلوب افزایش می یابد.

بیماران قلبی : با سن بالای 50 سال شروع درمان 5/12 تا 25 میکروگرم و در کمتر از 50 سال شروع درمان 25 تا 50 میکرو گرم در روز است که در صورت نیاز در فواصل 6 تا 8 هفته ای مقدار دارو تا رسیدن به حد مطلوب افزایش می یابد.

عوارض جانبی لووتیروکسین :

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود. اگر چه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود ، لیکن در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت نمائید.

سر درد شدید در اطفال، راش پوستی، تغییر در اشتها، تغییر در سیکل ماهیانه، اسهال، تب، لرزش دست، سر درد، افزایش حساسیت به گرما، افزایش تعریق، اشکال در به خواب رفتن، کاهش ویا افزایش وزن، گرفتگی پا، تحریک پذیری، احساس سرما، یبوست، خشکی پوست، درد عضلانی، خواب آلودگی و احساس خستگی.

مصرف لووتیروکسین در بارداری :

مصرف مقادیر مناسب از لووتیروکسین هیچگونه عوارض جانبی را بر روی جنین نشان نداده است.با این حال ممکن است پزشک معالج مقدار مصرف شما را در دوران بارداری تغییر دهد.بنابراین بهتر است در طول بارداری با پزشک معالج در تماس باشید.

مصرف در شیردهی:

مصرف مقادیر مناسب از لووتیروکسین هیچگونه عوارض جانبی را بر روی نوزاد شیر خوار نشان نداده است.

شرایط نگهداری :

دارو را درون جعبه و در دمای کمتر از 30درجه سانتیگراد و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

از نگهداری دارو های تاریخ گذشته خودداری کنید.

دارو را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: