تیرداد نیوز

کد خبر: ۶۱۳۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - 21:53 - 30 June 2024

خودکفایی در تولید ماشین آلات ابزار CNC با دانش ایرانی

شرکت فرا کنترل توس با طراحی و ساخت چهار نوع ماشین‌آلات ابزار CNC و یک درایور الکترونیکی موتورهای سروو، گامی بلند در جهت بی‌نیازی کشور از واردات این محصولات استراتژیک برداشته است.

به گزارش تیرداد نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، غلامرضا نیکبخت، مدیرعامل شرکت فراکنترل توس اظهار کرد، این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص داخلی، موفق به بومی‌سازی فناوری ساخت این ماشین‌ها شده و به عنوان اولین تولیدکننده داخلی، بزرگترین ماشین ابزار CNC با وزن ۲۸ تن را نیز به بازار عرضه کرده است.

وی در خصوص محصولات این شرکت و کاربرد آن‌ها عنوان کرد: مجموعه ما دارای پنج محصول دانش‌بنیان است که شامل چهار نوع ماشین‌آلات ابزار CNC و یک درایور الکترونیکی موتورهای سروو می‌شود.

ماشین‌های  CNC ما برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شده‌اند و هیچ سازنده داخلی دیگری برای آنها وجود ندارد. درایور الکترونیکی موتورهای سروو نیز محصولی است که توسط ما طراحی، ساخته و تجاری‌سازی شده و برای موقعیت‌های دقیق مانند استفاده در ماشین‌های CNC کاربرد دارد.

در حال حاضر، تعداد انگشت شماری شرکت در داخل کشور در زمینه تولید ماشین‌آلات ابزار CNC فعال هستند. این شرکت‌ها عمدتاً بخشی از قطعات را در داخل کشور تولید می‌کنند و مابقی قطعات را از خارج وارد می‌کنند. در مقابل، ما در مجموعه خود با تکیه بر دانش و تخصص داخلی، موفق به بومی‌سازی فناوری ساخت این ماشین‌ها شده‌ایم.

وی افزود: دو مورد از محصولات ما در این زمینه حائز اهمیت هستند. اول اینکه این محصولات می‌توانند تنوع ماشین‌های CNC تولیدی را افزایش دهند. دوم اینکه به دلیل وزن بالای این ماشین‌ها در شرایط تحریم، واردات آنها با مشکل مواجه می‌شود. بومی‌سازی این محصولات به ما این امکان را داده است که نیاز خود به واردات قطعات سنگین را به طور کامل برطرف کنیم و تنها قطعاتی را که امکان ساخت آنها در داخل کشور وجود ندارد، به صورت محدود و با روش‌هایی مانند حمل و نقل هوایی وارد کنیم.

هدف اصلی ما از فعالیت در این حوزه، بی‌نیاز کردن کشور از واردات این دسته از محصولات است که نقش کلیدی در صنایع مختلف از جمله صنایع دفاعی و خودرویی دارند. با بومی‌سازی فناوری ساخت این محصولات، ما به دنبال آن هستیم که عمده قطعات مورد نیاز را در داخل کشور تولید کرده و به خودکفایی صنعتی در این زمینه دست پیدا کنیم.

نیکبخت در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه بیان کرد: دو موفقیت کسب کرده ایم که باعث مباهات ماست اول طراحی و ساخت بزرگترین ماشین ابزار CNC با وزن ۲۸ تن و دوم طراحی و ساخت درایور الکترونیکی موتورهای سروو که برای اولین بار انجام شده است.

وی در خصوص رقم اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده توسط این مجموعه گفت: در مجموعه ما به صورت مستقیم ۲۰ نفر مشغول به کار هستند و غیرمستقیم نیز ۴۰ نفر با ما همکاری می‌کنند.

نیکبخت در پایان، حمایت مناسب در زمینه اخذ تسهیلات و تسریع و تسهیل پروسه اداری دریافت وام‌ را خواستار شد.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
پیشنهاد روز

تعطیلی شنبه ها دوباره در دستور کار قرار گرفت

علت افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی چیست

همسان سازی حقوق بازنشستگان متوقف شد

قیمت دلار تا کجا پایین می آید

اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ساعت 14 امروز

قیمت خودرو ریزش کرد

طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

کوچه باغ فرهنگ و تاریخ