تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۷۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - 20:28 - 20 November 2023

فراخوان ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت برای تولید داخلی داروهای ارزبر سرطان های شایع

فراخوان‌های حمایت از تولید دارو، فرآورده‌های سلامت‌محور و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به همت ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام شد.

به گزارش تیرداد نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به منظور اجرائی سازی «قانون جهش تولید دانش‌بنیان» در حوزه سلامت و همچنین حمایت از تولیدات دانش‌بنیان در راستای تحول در اقتصاد دانش‌بنیان، از خرداد ماه سال جاری این ستاد اقدام به تهیه و تنظیم بسته حمایتی تولید داخلی دارو و فرآورده‌های سلامت‌محور کرده‌ و فراخوان های حمایت از طرح‌های فناورانه تولیدی در حوزه‌های «آنالوگ‌‌های انسولین»، «داروهای مشتق از پلاسما» و «تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی» برگزار شده تا طرح‌های تولیدی با شاخص‌های اعلامی، حمایت شود.

این ستاد با توجه به برنامه‌های سال 1401 فراخوان‌های جدیدی را در دستور کار دارد که در آنها محورهای اساسی در حوزه اقتصاد دانش بنیان سلامت مدنظر قرار خواهد گرفت.

یکی از این محورها، «صنعت مواد اولیه دارویی» است که به عنوان صنعتی ارزشمند و راهبردی با بیش از 35 میلیون دلار ارزبری در کشور و با ظرفیت‌سنجی صنایع بالادستی (پالایشگاه ها و پتروشیمی) در جهت تولید خوراک مواد اولیه و حد واسط دارویی مورد نظر دارویی، می‌تواند به کاهش و قطع وابستگی به واردات این حوزه و جهش اقتصادی کمک کند.

محور دیگر، حوزه «داروهای ارزبر درمان سرطان» با هدف کاهش ارزبری 39.5 میلیون دلار است که با تاکید بر 10 سرطان شایع در کشور و تخمین شایع‌ترین سرطان‌ها تا سال 2025 میلادی انجام می‌شود. با عنایت به پیچیدگی حوزه اقتصاد سرطان، شاخص‌هایی چون بقای کلی بیمار (مصرف داروهای زیستی و یا همراه با داروهای شیمیایی) از اهمیت بالایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌های نظام سلامت برخوردار است. شاخص‌هایی چون در دسترس بودن این داروها با توجه به میزان ارزبری، ثبت پرونده شرکت‌های تولیدی در سازمان غذا و دارو، بقا کلی بیمار و ... مورد تاکید است. فهرست داروهای مورد نظر شامل cyclophosphamide ،Melphalan ،Pembrolizumab،،vinorelbine،Pembrolizumab ،osimertinib ،etoposide olaparib و cetuximab است.

متقاضیان می توانند پروپوزال اجرای پروژه خود را حداکثر تا 30 آبان ماه جاری در سامانه خدمت بارگزاری کنند.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
پیشنهاد روز

تعطیلی شنبه ها دوباره در دستور کار قرار گرفت

علت افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی چیست

همسان سازی حقوق بازنشستگان متوقف شد

قیمت دلار تا کجا پایین می آید

اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ساعت 14 امروز

قیمت خودرو ریزش کرد

طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

کوچه باغ فرهنگ و تاریخ