تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۷۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - 17:36 - 20 November 2023

ممنوعیت ورود کالاهای صهیونیستی به ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ورود کالا‌های تولید شده توسط شرکت‌های وابسته به رژیم صهیونیستی براساس قانون به ایران ممنوع است.

ممنوعیت ورود کالاهای صهیونیستی به ایران

تیرداد نیوز - نشست خبری ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۲ با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اتهام رژیم صهیونیستی به ایران مبنی بر دست داشتن در توقیف نفتکش اسرائیلی گفت: این اتهامات ناشی از شرایط بد رژیم صهیونیستی است، محور مقاومت نمایندگان ملت‌های خود هستند. تنها با رفع محاصره و اجازه ورود کمک‌های فوری به غزه واکنش گروه‌های مقاومت پایان می‌پذیرد و در صورت تداوم جنایات ملت‌ها و گروه‌ها دست بسته نخواهند بود.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره فهرست کالا‌های شرکت‌های صهیونیستی بیان کرد: ورود کالا‌های تولید شده توسط شرکت‌های صهیونیستی یا شرکت‌هایی که به نحوی دارای سهام وابسته به شرکت‌های صهیونیستی هستند براساس قوانین به ایران ممنوع است و قطعا ملت بزرگ ایران با درکی که از ماهیت ظالمانه، تجاوزکارانه و اشغالگرانه رژیم صهیونیستی دارند تمایلی به استفاده از کالا‌های تولید شده توسط شرکت‌های صهیونیستی ندارند و چنانچه علمی به این موضوع داشته باشند حتما اجتناب می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان افزود: در چارچوب این احتمال که برخی شرکت‌ها با روش‌های غیراصولی کالا‌های دارای سهام این شرکت‌ها را وارد بازار‌های ایران کنند براساس قانون دستگاه دیپلماسی با همراهی سایر دستگاه‌های ذیربط کشور موظف به بررسی این گونه کالا‌ها و شرکت‌هاست. دستگاه دیپلماسی بررسی‌های خود را در طول سال‌های متمادی انجام داده و این بررسی‌ها به صورت منظم صورت گرفته است. فهرست این گونه کالا‌ها و شرکت‌هایی که احتمالا کالا‌های آن‌ها وارد ایران می‌شود یا می‌تواند بشود به دستگاه‌های ذیربط اجرایی از جمله وزارت صمت داده شده که این وزارتخانه در چارچوب ماموریت محوله انجام می‌دهد.

‌پرونده جنایات رژیم صهیونیستی در دیوان کیفری بین‌المللی باز است

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤال باشگاه خبرنگاران جوان درباره جنایات جنگی اسرائیل بیان کرد: رژیم صهیونیستی به صورت متمادی و مستمر در طول بیش از ۴۰ روز گذشته مرتکب جنایات جنگی بی‌شماری شده است، نسل‌کشی، نقض فاحش حقوق بشر و کوچاندن اجباری بخشی از مردم فلسطین و غزه و اقدام به جنایات دسته جمعی و تنبیه دسته جمعی مردم و شهروندان بدون هیچ گونه تفکیکی بین نظامیان و غیرنظامیان و بی توجهی به تناسب در اصل واکنش، کشتار بیش از ۱۵ هزار نفر از شهروندان که براساس آمار سازمان ملل و مرکز آمار جمعیت ملل متحد و سازمان صلیب سرخ جهانی که بیش از ۷۰ درصد شهدا تاکنون از کودکان و زنان بودند، همه نشانگر ارتکاب جنایت جنگی توسط رژیم صهیونیستی در انواع مختلف این جنایات است.

وی افزود:دیوان کیفری بین‌المللی در رسیدگی به این جنایات از منظر حقوقی مشکل صلاحیتی ندارد. از چند سال قبل پرونده‌هایی علیه مقامات این رژیم در دیوان کیفری بین‌المللی باز است. خوشبختانه در ایام اخیر هم تعدادی از دولت‌ها اقدام به اقامه شکایت علیه مقامات رژیم صهیونیستی در این دیوان کرده‌اند. به عنوان ایران از این ایده حمایت می‌کنیم و بار‌ها در نشست‌های مختلف این خواسته را مطرح کردیم.

کنعانی گفت: درخواست کردیم دیوان مزبور براساس شکایت‌هایی که دریافت کرده ورود کند. انتظار می‌رود دیوان به وظیفه خود عمل کند. سوابق عملکرد گذشته دیوان تاکنون نشانگر عملکرد موفق و رضایت بخش نبوده است. در پرونده‌هایی به صورت یک طرفه عمل کرده است. اکنون دیوان کیفری بین‌المللی با توجه به درخواست‌هایی که از آن شده در مقابل آزمون جدی قرار دارد که میزان توانایی و مصداقیت خود را در انجام ماموریت ذاتی خود اثبات کند.

وی ادامه داد: از نگاه بسیاری از حقوقدانان و متخصصان بین‌المللی رژیم صهیونیستی مرتکب جنایات جنگی شده است و این رژیم مرتکب انواع و اقسام جنایات جنگی در غزه شده است. ادله کافی وجود دارد. ایران در چارچوب پیشنهاد خود به سازمان همکاری اسلامی و در چارچوب مصوبه اجلاس سران کمیته‌ای را برای تدوین این اسناد جهت ارائه به محاکم بین‌المللی از جمله این دیوان تعیین شده و امیدواریم دیوان کیفری بین‌المللی در چارچوب ماموریت ذاتی خود اثبات کند بی طرفانه و عادلانه عمل می‌کند و نسبت به محاکمه جنایتکاران جنگی اقدام کند. وزیر خارجه در چارچوب سفر اخیرش به ژنو این موضوع را در دیدار با مقامات سازمان ملل در ژنو متذکر شد و حتی از نماینده دبیرکل در امور بشردوستانه خواست کمیته‌ای تخصصی برای تدوین و مستندسازی اسناد جهت استفاده در محاکم بین‌المللی تشکیل دهند. ایران این موضوع را با جدیت دنبال خواهد کرد.

فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران مبتنی بر همکاری‌ها با آژانس است

سخنگوی وزارت خارجه درباره گزارش اخیر آژانس درباره میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و سکوت این سازمان در قبال تهدید هسته‌ای اسرائیل گفت: فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران مبتنی بر همکاری‌ها با آژانس تحت نظارت این سازمان است و فعالیت‌های ما در چارچوب موافقتنامه پادمان و ان. پی. تی است و همکار‌ی‌های فنی و تخصصی ایران در چارچوب‌های خود ادامه دارد و این همکاری‌ها مستمر است. طرح مباحثی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد و ما این مواضع را مواضع فنی و سازنده تلقی نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: مسئولیت مجامع بین‌المللی، سازمان ملل، شورای امنیت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با توانایی‌های هسته‌ای غیرقانونی رژیم صهیونیستی که تحت نظارت هیچ پادمانی نیست مسئولیت دارند. این رژیم نشان داد هیچ خط قرمزی را رعایت نمی‌کند. تهدید یک وزیر کابینه این رژیم برای استفاده از بمب اتم علیه مردم غزه هیچ تردیدی را باقی نگذاشته که این رژیم هم دارای سلاح است و هم در استفاده از تسلیحات ممنوعه هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست. این همه مستندسازی لازم صورت گرفته که این رژیم در ایام اخیر از انواع و اقسام سلاح‌های ممنوعه از جمله بمب‌های فسفری و آتش زا استفاده کرده است. امیدواریم شورای امنیت و سازمان‌های مرتبط به این موضوع توجه کنند.

کنعانی افزود: آژانس هم به وظایف خود درباره تجهیزات و تسلیحات و فعالیت‌های ممنوعه و دور از کنترل این رژیم توجه لازم را صورت بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات نماینده کنگره آمریکا مبنی بر مسدود کردن پول ایران در قطر اظهار داشت: کنگره آمریکا و بسیاری از نمایندگان کنگره در طول سالیان متمادی نشان دادند بیش از اینکه نماینده ملت آمریکا باشند حافظ منافع رژیم صهیونیستی هستند و اینکه منافع کشور و ملت آمریکا را زیر پای منافع رژیم صهیونیستی قربانی کردند و همچنین در این مسیر گام برمی‌دارند. برای اینگونه اظهارات ارزشی قائل نیستیم.

وی درباره اظهارات بایدن و درخواست آن از رئیس جمهور چین درباره ایران گفت: از این موضوع مطلع نیستم و اگر فرض بگیریم چنین درخواستی مطرح شده دولت آمریکا به جای درخواست از دیگران بهتر است به آنچه مسئولیت این دولت در ارتباط با صلح و امنیت بین‌المللی است توجه کند و از ایستادن کامل و تمام عیار در کنار رژیم صهیونیستی برای ادامه جنایت جنگی علیه ملت فلسطین خودداری و منافع کشور و ملت آمریکا را قربانی مصالح نامشروع و طمع ورزانه رژیم صهیونیستی نکند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر سرگئی ریابکوف به تهران گفت: با توجه به عضویت ایران در بریکس از ژانویه و آغاز ریاست روسیه بر بریکس در سال جدید میلادی و اینکه ریابکوف نماینده روسیه در بریکس است این سفر در چارچوب مشورت‌های دوره‌ای بین دو کشور از جمله در چارچوب همکاری‌های دو کشور در قالب گروه بریکس انجام شد. برخی دیگر از موضوعات مورد علاقه مورد گفتگو قرار گرفت که شامل موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بود و تحولات فلسطین و غزه در چارچوب مشورت‌های دو کشور مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشور‌های اسلامی

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تلاش‌های دیپلماتیک ایران درباره ممانعت از صادرات انرژی و ... به رژیم صهیونیستی افزود: ایران در چارچوب رویکرد اصولی و حمایتی خود از ملت فلسطین و بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک برای توقف تجاوز و جنایت جنگی رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین با کشور‌های اسلامی به صورت ویژه مشورت‌های مستمری را در سطوح مختلف انجام داده است.

وی گفت: تحریم رژیم صهیونیستی از سوی کشور‌های اسلامی خواسته ملت فلسطین است و این را در مذاکرات و رایزنی‌های دیپلماتیک مورد توجه و پیگیری قرار می‌دهیم. این انتظار به حق ملت فلسطین از کشور‌ها و دولت‌ها و ملت‌های اسلامی است که از همه ابزار‌های ممکن برای ایجاد بازدارندگی در مقابل ماشین کشتار سازمان یافته این رژیم استفاده کنند. نشست‌هایی را کشور‌های اسلامی داشتند که لازم و خوب بود، ولی متاسفانه کافی نیست. شورای امنیت هم از انجام وظیفه خود برای ایجاد مانع در مقابل این ماشین کشتار جمعی باز ماند. کشور‌های اسلامی وظایف ویژه‌ای در قبال ملت فلسطین دارند و این کشور‌ها ظرفیت‌های ملی دارند که می‌توانند از آن برای اعمال علیه رژیم صهیونیستی استفاده کنند. تحریم کالا و انرژی و نفت علیه این رژیم از این ابزارهاست. دیپلمات‌های رژیم صهیونیستی را اخراج و یا دیپلمات‌هایی که دارند فرابخوانند. این‌ها وظایف اسلامی و انسانی کشور‌های اسلامی است. ما تلاش‌های خودمان را انجام می‌دهیم و به این تلاش‌ها ادامه می‌دهیم. این به عهده کشور‌های اسلامی است که به وظیفه خود عمل و به درخواست به حق ملت فلسطین عمل کنند.

آمریکایی‌ها بزرگ‌تر از دهان خود صحبت می‌کنند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات دستیار رئیس جمهور آمریکا درباره کریدور‌ها در قفقاز گفت: آمریکایی‌ها بزرگ‌تر از دهان خود صحبت می‌کنند. همکاری ایران با کشور‌های منطقه از جمله جمهوری آذربایجان در چارچوب منافع و مصالح دو کشور در جریان است و آمریکایی‌ها حق مداخله در مناسبات ایران با همسایگان را ندارند. آمریکایی‌ها از مداخله در امور داخلی منطقه دست بردارند و از تجارب گذشته درس بگیرند. مداخلات اینگونه هیچ منفعتی را برای آمریکا به همراه نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفتگو‌های ایران و غرب درباره رفع تحریم‌ها نیز گفت: تحول جدیدی نداریم و این مسیر باز است. وقفه‌ها و فراز و فرود‌ها در تبادل پیام‌ها و گفتگو‌های با واسطه می‌تواند نتیجه شرایط باشد. این مسیر بسته‌ای نیست و مسیر باز است و گفتگو‌های با واسطه می‌تواند در زمان مورد توافق انجام شود.

استیضاح وزیر امور خارجه تایید نشده است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره تعامل وزارت خارجه و مجلس و اخبار منتشر شده مبنی بر استیضاح وزیر خارجه عنوان کرد: هیأت رئیسه مجلس ثبت این استیضاح را تایید نکرده و تعامل دستگاه دیپلماسی با مجلس خوب و سازنده است و مشورت‌ها و گفتگو‌ها به خوبی انجام می‌شود. مجلس وظایف ذاتی نظارتی خود را انجام می‌دهد. در مورد فلسطین مشورت و تبادل نظر بین مجلس و وزارت خارجه وجود دارد. در چارچوب مشورت‌ها بعضا نشست‌هایی را فراکسیون‌های مجلس با وزیر خارجه در داخل وزارت خارجه و مجلس برگزار می‌کنند. دیروز وزیر خارجه مهمان کمیسیون امنیت ملی بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشر شده مبنی بر آزادسازی ۱۰ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در عراق گفت: آنچه منابع آمریکایی اعلام کردند گفتند تمدید معافیت دوره‌ای است که آمریکا برای دولت عراق در همکاری با ایران صادر می‌کند. همکاری‌های تجاری ایران و عراق در چارچوب منافع مشترک در حال انجام است.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان
بهره مندی 20 هزار میلیارد تومانی زیست بوم اقتصاد دانش بنیان

بهره مندی 20 هزار میلیارد تومانی زیست بوم اقتصاد دانش بنیان

معرفی 12 شرکت غزال دانش بنیان

معرفی 12 شرکت غزال دانش بنیان

تخصص بدون محدودیت ارز به دانش بنیان های صادراتی

تخصص بدون محدودیت ارز به دانش بنیان های صادراتی

هدف گذاری برای تحقق سهم هفت درصدی دانش بنیان از تولید ناخالص ملی

هدف گذاری برای تحقق سهم هفت درصدی دانش بنیان از تولید ناخالص ملی

جشنواره نفت و گاز و پتروشیمی خلیج فارس و شرکت های دانش بنیان

جشنواره نفت و گاز و پتروشیمی خلیج فارس و شرکت های دانش بنیان

پیشنهاد روز

تمهیدات اورژانس برای روزهای گرم پایتخت

ادارات کدام استان ها پنجشنبه 4 مرداد تعطیل اعلام شد

رقابت تنگاتنگ هریس و ترامپ در نظرسنجی ها

ساعت کاری برای 20 روز تغییر کرد

تعطیلی ادارات این استان ها در روز پنجشنبه 4 مرداد

چانگان CS55 به خط تولیدسایپا می آید

ساعت آغاز سی و نهمین حراج شمش طلا مبادله ای

کوچه باغ فرهنگ و تاریخ