تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۴۰
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - 16:08 - 30 June 2019
مجری طرح گندم کشور:
مجری طرح گندم کشور گفت: حجم خرید امسال تاکنون از مرز ۳.۸ میلیون تن گذشت، اما در مقایسه با سال گذشته نزدیک به ۶ درصد کاهش را نشان می دهد که بخش عمده آن مربوط به مجوز قانونی دولت برای خرید صنف و صنعت می شود.

تیرداد نیوز - اسماعیل اسفندیارپور روز یکشنبه با بیان اینکه خرید در فصل برداشت گندم از اقلیم معتدل خزری اندکی کاهش می یابد اظهارداشت: طبق آمارها خرید گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش نزدیک به ۶ درصدی خرید گندم مربوط به قانون بودجه ۱۳۹۸ است که بخش صنف و صنعت مجاز به خرید گندم مورد نیاز خود شده اند، که البته با حضور اقلیم سرد در چرخه خرید این موضوع جبران خواهد شد.
وی تصریح کرد: ابتدای فصل برداشت تاکنون سه میلیون و ۸۰۲ هزارتن گندم به ارزش ۶هزار و ۵۷۶ میلیارد تومان گندم با نرخ مصوب در استان های سراسر کشور طبق روال توسط دولت خریداری شده که تاکنون پنج هزار و ۸۷۱ میلیارد تومان آن به حساب کشاورزان پرداخت شده است.
اسفند یارپور اضافه کرد: طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت هر کیلوگرم گندم نان با افت مفید سه درصد و افت غیرمفید یک درصد یک هزار و ۷۰۰ تومان برای گندم نان و یک هزار و ۷۷۰ تومان برای گندم دوروم تعیین شده که به دلیل بالا بودن کیفیت گندم و پاکی مزارع در برخی نقاط کشور گندم معمولی به نرخ یک هزار و ۷۲۵ تومان نیز خریداری می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم در استان های اقلیم گرم و خشک رو به پایان است و اکنون استان های اقلیم سرد از جمله آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه و کردستان وارد چرخه خرید شده‌اند، افزود: تاکنون گندم در سطح یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار برداشت شده است.
به گفته وی، استان های خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن گندم، گلستان ۵۰۷ هزارتن و فارس ۴۶۰ هزارتن به ترتیب رتبه های اول تا سوم برداشت و خرید گندم را به خود اختصاص داده اند.
اسفندیارپور مجموع سطح زیرکشت گندم را نزدیک ۶ میلیون هکتار در کشور برشمرد و گفت: از این میزان یک میلیون و ۹۷۵ هزار هکتار گندم آبی و سه میلیون ۹۵۶ هزار هکتار گندم دیم است.
خرید بذر گندم به ۲۲۵ هزارتن رسید
مجری طرح گندم کشور اظهارداشت: طی مدت مذکور ۲۲۵ هزارتن بذر گندم کیفی از کشاورزان براساس نوع رقم و کیفیت خریداری شده است.
طبق بند سه ماده ۱۴ قانون برنامه و بودجه، صنف و صنعت می‌توانند گندم مورد نیاز خود را خریداری کنند.
خرید تضمینی گندم امسال از اواخر اسفند از شهرستان جیرفت واقع در جنوب کرمان آغاز شد و تا اواخر مهر در سراسر کشور ادامه خواهد داشت.
سال زراعی ۹۶ - ۹۷ نزدیک به ۹ میلیون و ۴۶۰ هزار تن گندم به ارزش بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال با مبلغ مصوب یکهزار و ۳۰۰ تومان و گندم دوروم هزار و ۳۳۰ تومان خریداری شده بود.
مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد روز

انصراف دهندگان از طرح های فروش خودرو می توانند دوباره ثبت نام کنند

طرح تشدید نظارت بر بازار ویژه شب یلدا آغاز شد

ماجراهای ای رانت پهلو

ورود 2 سامانه بارشی به کشور در هفته آتی

بیمارستان فردیس کرج با حضور ریئس جمهور به بهره برداری رسید

کاخ سعدآباد 3 روز تعطیل شد

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

دنیای خودرو ادامه>>