تیرداد نیوز

کد خبر: ۶۱۳۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۳ - 13:11 - 02 July 2024

جزییات دیدار پزشکیان با اهالی فرهنگ و هنر

نشست «مسعود پزشکیان» نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اهالی فرهنگ و هنر دیدار و درباره مسائل و دغدغه فرهنگیان و هنرمندان گفت‌وگو کرد.

به گزارش  تیرداد نیوز -  نشست مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اهالی فرهنگ و هنر صبح روز سه شنبه - ۱۲ تیر- در تهران برگزار شد. 

در این نشست، سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی اکبر صالحی وزیر پیشین امور خارجه، حجت الاسلام سید مصطفی محقق داماد، غلامرضا عسگر پور، عبدالجبار کاکایی شاعر، محمدرضا نوروزپور مدیرعامل و روزنامه‌نگار، سعید سهیلی و احسان عبدی پور فیلمساز تعداد دیگری از هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر حضورر دارند.

در اندیشه امام منشأ قدرت خدا و مرجع قدرت مردم است

سیدرضا صالحی امیری در نشست اصحاب فرهنگ و هنر حامی مسعود پزشکیان گفت: در حضور بزرگان فرهنگ و هنر باید پرسید که چه اتفاقی در حال شکل‌گیری در کشور است؟ اگر پزشکیان به پاستور برود چه اتفاقی می‌افتد و اگر دیگری رود آینده فرزندان ما چه خواهد شد؟

وی گفت: در ادوار گذشته دو جریان راست و چپ یا اصولگرا یا اصلاح‌طلب در یک رقابت منطقی پاستور و قدرت اجرایی را به دست می‌گرفتند و این مورد تایید امام بود، پس از حیات امام (ره) یک جریانی که معتقد بود میزان رای ملت نیست و معتقد بودند که رای ملت تزیینی است به قدرت رسیدند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در اندیشه امام منشأ قدرت خدا و مرجع قدرت مردم است ولی در اندیشه مرحوم آیت الله مصباح منشا قدرت خدا و مرجع قدرت ولی خداست و به اصل خلافت اعتقاد داشتند و دارند. این جریان به تدریج وارد عرصه قدرت شد و بخشی از قدرت در مجلس و دولت و سایر ارکان قدرت بروز و ظهور پیدا کردند.

صالحی امیری افزود: این انتخابات رقابت سیاسی بین دو نامزد نیست بلکه رقبات‌ میان دو گفت و گو رادیکالیسم و عقلانیت است.

فضای مجازی،تکثرگرایی قومی و زنان فرصت هستند نه تهدید

صالحی امیری افزود: نتیجه انتخابات پیروزی آقای پزشکیان و آقای جلیلی نیست؛ نتیجه انتخابات پیروزی رادیکالیسم، افراطی‌گری، خشونت، تحجر و مقابه با همه دنیا است و طرف دیگر  پیروزی عقلانیت، گفت وگو و همزیستی مسالمت آمیز است. 

وی تاکید کرد: باید باور داشته باشیم جامعه بر سر یک دو راهی برای یک انتخاب حیاتی قرار گرفته است، این انتخابات نبرد گفتمانی است جریانی که معتقد است تحریم نعمت است و سالانه حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار به ملت ضرر وارد کرده و می‌کنند و به آن هم افتخار می کنند. در مقابل تفکری است که تحریم را خیانت به آرمان های ملت می‌داند.

وی افزود: تفکر رادیکالیسم فضای مجازی، اینترنت، تکثرگرایی قومی و زنان را تهدید می‌دادند و در تفکر عقلانی همه اینها را فرصت می داند.

فرهنگ و هنر نقطه اوج ملت‌های مترقی است

یدالله کابلی هنرمند و استاد خوشنویس در این مراسم گفت: با توجه به اینکه سالیان دراز خوشنویس بوده‌ام این هنر به عنوان برجسته‌ترین هنر ایرانی صاحب جایگاه ویژه است. 

وی خطاب به پزشکیان گفت: سرزمین ایران روزگاری آثار بیشماری از تمدن جهان را به خود اختصاص داده بود، با این پشتوانه عظیم صاحب استعدادهای خارق‌العاده‌ای هستیم، اما بی‌توجهی‌ها، شرایط سیاسی کشور و عدم ارتباط با کشورهای متمدن کوچکترین امکان حضور و معرفی میراث فرهنگی را پیدا نمی‌کنیم.

کابلی گفت: اینکه بر عدالت و تخصص گرایی تاکید کردید نقطه روشنی بر دل من افتاد و دلیل حضورم همین است؛ بی‌هیچ تردیدی و خط و مرز سیاسی، نقطه اوج ملت‌های مترقی جامعه همین فرهنگ و هنر است.

نباید از باد توسعه بترسیم

محمدرضا نوروزپور روزنامه‌نگار و مدیرعامل سابق گفت: با گفتمانی مواجع هستیم که رسما ضدتوسعه است و مهمترین بهانه آن‌هم برای این ضدیت موضوع فرهنگ است و می‌گویند فرهنگ ارزش‌های ایرانی و اسلامی در برابر فرهنگ غرب از بین می‌رود. 

وی گفت: فرهنگ ایرانی و اسلامی سیمرغ است و نباید از باد توسعه بترسیم. نباید این ارزش‌ها را پنهان کرد.

علی جعفری از مدیران حوزه نشر گفت: سلیقه گرایی فردی را از وزارت ارشاد حدف کنید، این سلیقه فشار مضاعفی بر حوزه نشر و کتاب است. تیراژ کتاب در کشور فاجعه است و باید فکر عاجلی برای آن شود. 

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
پیشنهاد روز

تعطیلی شنبه ها دوباره در دستور کار قرار گرفت

علت افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی چیست

همسان سازی حقوق بازنشستگان متوقف شد

قیمت دلار تا کجا پایین می آید

اعلام نتایج امتحانات نهایی پایه دوازدهم از ساعت 14 امروز

قیمت خودرو ریزش کرد

طرح مجلس برای افزایش حقوق و دستمزد کارگران به میزان تورم

کوچه باغ فرهنگ و تاریخ