تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۴۱۱۶
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - 15:27 - 23 February 2023
«تَکَم و تکم‌گردانی»، میراث ناملموس استان آذربایجان شرقی است که در گذشته جایگاه ویژه‌ای در میان مردم داشته که آن را خوش‌یمن می‌دانستند. تکم‌چی‌ها در روزهای سخت زمستان به روستاها می‌آمدند و نوید نوروز را به مردم می‌دادند.

تیرداد نیوز - علی فلسفی میاب مسؤول ثبت میراث ناملموس آذربایحان شرقی گفت: تکم‌چی‌ها سفیران نوروز در آذربایجان شرقی بوده و هستند که حدود ۵۰ روز به عید مانده در روستاها و شهرستان‌ها راه می‌افتادند و نوید آمدن نوروز را می‌دادند. آن‌ها یک گروه نمایشی عامیانه و مردمی بودند و معمولا چوپانان روستاها این آیین را اجرا می‌کردند. آن‌ها لباس چوپانی به تن می‌کردند و مجسمه‌ای با نماد بز نر به دست می‌گرفتند که به زبان آذری «تکم» نامیده می‌شود و آبادی به آبادی، محله به محله و کوچه به کوچه، مژده رسیدن بهار را به مردم می‌دادند و «تکم» را می‌رقصاندند و اشعاری درباره بهار و نوروز می‌خوانند.

او اضافه کرد: اهالی روستا هم به آن‌ها هدایایی چون نان، گندم، تخم‌مرغ و روغن محلی می‌دادند و آمدن «تکم‌چی‌ها» را خوش‌یمن می‌دانستند. در واقع زمستان‌های آذربایجان برای مردم این خطه بسیار سخت بود و کشاورزها و دامدارها در این فصل مجبور بودند در خانه بمانند. در آن زمان هم تقویمی نبوده و تکم‌چی‌ها به نوعی «گاه‌شمار شفاهی» بودند و به مردم آذربایجان نوید می‌دادند، نوروز در راه است و سرما و سختی رو به پایان است. از این رو آمدن بهار و نوروز برای مردن آذربایجان خبر خوشی بود.

فلسفی میاب، درباره جزییات «تکم‌گردانی» نیز گفت: گروه نمایشی «تکم‌گردانی» از سه نفر تشکیل می‌شود. نفر اول تکم‌گردان است، نفر دوم دو چوب در دست می‌گیرد و به حالت موزیکال آن‌ها را بهم می‌زند و اشعاری در وصف بهار می‌خواند و نفر سوم نیز هدایای مردم را گردآوری می‌کند.

مسؤول ثبت میراث ناملموس آذربایحان شرقی با بیان این‌که این آیین به نام «تکم و تکم‌گردانی» به شماره ۳۰ در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۸۸ در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است، ادامه داد: البته «تکم‌چی‌ها» در حال فراموشی بودند، اما در سال ۱۳۹۴ سازمان میراث‌ فرهنگی احیای آیین‌های فراموش شده و در حالی فراموشی را در دستور کار خود قرار داد و این آیین جان دوباره‌ای گرفت و با حمایت میراث‌ فرهنگی، امروز گروه‌های هنری این آیین را اجرا و تکم‌گردانی می‌کنند و در روستاها دوباره تکم‌چی‌ها به میدان آمده‌اند و مژده نوروز را می‌دهند.

این آیین در اردبیل نیز به مناسبت فرا رسیدن بهار، در محله‌های مختلف شهر اجرا می‌شود و بر اساس رسمی دیرین در استان اردبیل در اسفندماه، هر هفته جشنی برای استقبال از بهار برپا می‌شود و معمولاً مردم این جشن‌ها را در بین دو چهارشنبه آخر برپا می‌کنند.

امروز تکم‌گردانی در ایران جایگاه ویژه‌ای دارد و گروه‌های نمایشی زیادی در شهرهای مختلف و تهران این آیین را اجرا می‌کنند و حتی فیلم تلویزیونی با نام «تکم‌چی» به کارگردانی یدالله صمدی سال ۱۳۹۱ ساخته شد که ماهیت آن به تکم‌گردانی بازمی‌گردد و به نوعی راوی این آیین است.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان
انتصاب مشاور و معاون توسعه همکاری های بخش خصوصی معاون علمی

انتصاب مشاور و معاون توسعه همکاری های بخش خصوصی معاون علمی

رویداد کاشتن برای آینده در حوزه علوم و فناوری های کوانتومی

رویداد کاشتن برای آینده در حوزه علوم و فناوری های کوانتومی

فراخوان شتاب دهی و توسعه تجاری در حوزه زیست فناوری صنعتی و محیط زیست

فراخوان شتاب دهی و توسعه تجاری در حوزه زیست فناوری صنعتی و محیط زیست

تایید صحت عملکرد تجهیزات صنعت فولاد با تجهیزات پیشرفته تست و آزمون

تایید صحت عملکرد تجهیزات صنعت فولاد با تجهیزات پیشرفته تست و آزمون

رتبه اول جایزه برنامه ملی آبادیران در حوزه ماشین آلات کوچک مقیاس

رتبه اول جایزه برنامه ملی آبادیران در حوزه ماشین آلات کوچک مقیاس

پیشنهاد روز

فعالیت ادارات این استان با تاخیر آغاز می شود

واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی از فردا

زمان قطعی واریز مرحله دوم سود سهام عدالت

آغاز پیش فروش بلیت قطازهای نوروزی از فردا

کدام مدارس فردا 8 اسفند ماه تعطیل است

ماندگاری هوای سرد تا پایان هفته

پیش فروش این خودرو در سامانه یکپارچه اعلام شد