تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۶۵۰۷
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۲ - 16:06 - 10 September 2023
رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در دو وزن المپیکی ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم با حضور غول‌های کشتی جهان برگزار خواهد شد.

به گزارش تیرداد نیوز، رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان به عنوان اولین مرحله کسب سهمیه المپیک از ۲۵ شهریور به مدت ۴ روز در بلگراد پایتخت صربستان برگزار می‌شود. امروز یکشنبه و در آخرین گزارش بررسی چهره‌های مطرح و عنوان‌دار حاضر در این مسابقات، به بررسی مدعیان حاضر در دو وزن المپیکی ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم پرداختیم:

وزن ۹۷ کیلوگرم: مصاف تانک روس و بولدزر آمریکایی!

با بازگشت عبدالرشید سعدالله‌یف ملقب به تانک روس به تشک کشتی، بدون شک جنگ اصلی باز هم میان او و کایل اسنایدر آمریکایی برای کسب مدال طلای جهان خواهد بود.

سعدالله‌یف دارنده ۷ طلای جهان و المپیک که به دلیل قدرت بدنی بالا از اتحادیه جهانی کشتی لقب تانک روس را دریافت کرده است، پس از یک سال غیبت در رقابت‌های جهانی به دلیل محرومیت روس‌ها از حضور در میادین بین‌المللی، امسال با انگیزه بالا به مسابقات جهانی بازگشته و قطعا مدعی اصلی رسیدن به ششمین طلای خود در رقابت‌های جهانی است.

همچنین کایل اسنایدر آمریکایی با یک طلا و یک نقره المپیک و ۳ طلا، ۲ نقره و یک برنز جهان نیز به دلیل قدرت بدنی بالا لقب بولدزر آمریکایی را یدک می‌کشد. که سال گذشته در غیاب رقیب سنتی خود به مدال طلای جهان رسید، در جستجوی چهارمین مدال طلای خود در مسابقات قهرمانی جهان است. رقابت میان این دو غول کشتی جهان قطعا یکی از جذاب‌ترین دیدارها در بلگراد خواهد بود.

اما مجتبی گلیج نماینده با تجربه ایران در این مسابقات نیز یک مدال جهانی را در کارنامه خود دارد. گلیج در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ نروژ موفق به کسب مدال برنز جهان شد و امسال انگیزه بالایی برای قدرت نمایی مقابل بزرگان کشتی جهان و المپیک دارد، تا جایی که از برنامه خود برای پیروزی مقابل چهره‌های مطرح این وزن خبر داده است.

ماگومدخان ماگومدوف کشتی‌گیر روسی الاصل تیم آذربایجان سال گذشته و در رقابت‌های جهانی بلگراد موفق به کسب مدال برنز جهان شد. وی برای دومین سال متوالی به دنبال کسب مدال در رقابت‌های جهانی است.

گیوی ماچاراشویلی گرجستانی نیز سال گذشته به مدال برنز جهان رسید و امسال نیز برای رسیدن به مدال و کسب سهمیه المپیک به میدان می‌رود.

ماگومد ابراگیموف کشتی‌گیر روس تیم ازبکستان نیز با داشتن برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو، مسن‌ترین کشتی‌گیر این مسابقات محسوب می شود. ابراگیموف ۳۸ ساله چند سالی است نتوانسته در سطح اول کشتی جهان به مدال برسد و آخرین مدال او سال گذشته در مسابقات جام تورلیخانوف بود که صاحب مدال برنز شد.

ماگومد گاجی نوروف کشتی گیر روس تیم مقدونیه نیز یکی دیگراز کشتی‌گیران با تجربه در این وزن است. این کشتی‌گیر ۳۰ ساله در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ به مدال برنز جهان در وزن ۹۷ کیلوگرم رسید.

آلیشر یرگالی قزاق سال گذشته در وزن ۱۲۵ کیلوگرم به مدال برنز امیدهای جهان و نقره آسیا رسید. یرگالی امسال بار دیگر به وزن ۹۷ کیلوگرم آمده و قرار است در این وزن در بلگراد به میدان برود.

احمد باتایف کشتی‌گیر روس تیم بلغارستان نیز با کسب مدال نقره اروپا در سال گذشته نیز می‌تواند یکی از مدعیان این وزن در بلگراد باشد. ابراهیم چیفت‌چی ترک که امسال به مدال برنز اروپا رسید نیز می‌تواند در این رقابت‌های حرف برای گفتن داشته باشد.

طبق برنامه رقابت‌های وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان روز دوشنبه ۲۷ شهریور برگزار می‌شود.

وزن ۱۲۵ کیلوگرم: زارع به دنبال تاج پادشاهی با طعم انتقام!
طاها آکگل ترک و دارنده یک طلا و یک برنز المپیک و ۲ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز جهان و گنو پتریاشویلی دارنده ۳ طلای جهان و یک نقره و یک برنز المپیک از گرجستان سال‌ها دو رقیب سنتی در این وزن بودند اما امیرحسین زارع با ورود خود معادلات این وزن را بر هم زد. زارع اولین بار در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ در حضور عنوان‌داران این وزن به مدال طلای جهان رسید و مدال تاریخی مرحوم علیرضا سلیمانی در سنگین وزن را پس از ۳۲ سال تکرار کرد. او پس از شکست آکگل و پتریاشویلی با گذاشتن تاج پادشاهی بر سر برای رقبای نامدار خود خط و نشان کشید.

زارع در جهانی ۲۰۲۱ در نیمه نهایی ابتدا ۴ بر صفر طاها آکگل را برد و در فینال نیز با نتیجه قاطع ۹ بر ۲ از سد گنو پتریاشویلی دیگر عنوان‌دار جهان و المپیک از گرجستان گذشت. زارع چند ماه قبل از جهانی نروژ در نیمه نهایی المپیک توکیو مغلوب تجربه بالای گنور پتریاشویلی شده بود و با شکست ۶ بر ۳ از رسیدن به فینال بازماند تا در نهایت صاحب مدال برنز المپیک شود.

زارع اما سال گذشته و در رقابت‌های جهانی ۲۰۲۲ در نیمه نهایی در یک کشتی سخت این بار مقابل طاها آکگل ترک ۴ بر ۲ شکست خورد و در نهایت به مدال برنز جهان رسید. آکگل پس از این برد پاسخ کری‌خوانی زارع در جهانی ۲۰۲۱ را با بستن کمربند قهرمانی و گذاشتن تاج بر سر داد. زارع امسال انگیزه بالایی برای انتقام شکست سال گذشته مقابل آکگل و کری‌خوانی او دارد.

مهم‌ترین اتفاق این وزن کنار رفتن ناگهانی گیبل دن استیوسن دارنده مدال طلای المپیک توکیو از آمریکا بود. این نابغه آمریکایی که در اولین حضور خود در سن ۲۰ سالگی با قدرت به مدال طلای المپیک رسیده بود، پس از این مسابقات از کشتی خداحافظی کرد و وارد رینگ مبارزه شد اما بار دیگر به میادین بازگشت و در شرایطی که قرار بود در مسابقات جهانی بلگراد برای آمریکا به میدان برود به یکباره از این تیم کنار رفت و جای خود را میسون پاریس داد.

میسون پاریس در فینال مسابقات جهانی جوانان ۲۰۱۹ سابقه پیروزی مقابل امیرحسین زارع با ضربه فنی را دارد و می‌تواند یکی از مدعیان این وزن باشد.

مونختور مغولستانی نیز دیگر مدعی جدی این وزن محسوب می‌شود. این گشتی گیر مغول در مسابقات جهانی ۲۰۲۱ به مدال برنز رسید و سال گذشته نیز صاحب مدال نقره جهان شد.

رقابت‌های حساس وزن ۱۲۵ کیلوگرم ۲۵ شهریور و در روز نخست رقابت‌های قهرمانی جهان برگزار می‌شود.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
دنیای خودرو ادامه>>