تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۷۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - 17:00 - 18 November 2023
دهقانی خبر داد
نشست مدیران صندوق‌های پژوهش فناوری سراسر کشور با هدف معرفی و تشریح سازوکار ارزیابی و رتبه‌بندی‌ این صندوق‌ها برگزار شد.

به گزارش تیرداد نیوز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در این نشست که با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور برگزار شد، نظام رتبه‌بندی جدید صندوق‌های پژوهش فناوری و معیارهای ارزیابی آن‌ها، سازوکار تعامل معاونت علمی با این صندوق‌ها شرح داده شد.

روح الله دهقانی که تاکید دارد «صندوق‌ پژوهش فناوری» عنوان مناسب‌تری برای «صندوق‌ پژوهش و فناوری» است با بیان این‌که این صندوق‌ها از مهم‌ترین ابزارهای نظام تامین مالی دانش‌بنیان‌ها هستند، تصریح کرد: صندوق‌های پژوهش فناوری در نظام تامین مالی فناوری و نوآوری و پژوهش‌هایی که هنوز به محصول تجاری نرسیده‌اند نقشی کلیدی ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به جایگاه این صندوق‌ها در زیست‌بوم فناوری، نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان عنوان کرد: یکی از پرسش‌ها این بوده که سازوکار معاونت علمی به عنوان دولت در حمایت از این صندوق‌ها به چه شکلی است. این نظام رتبه بندی‌ جدید، ضمن تبیین و تشریح سازوکار تعامل با معاونت علمی، نحوه حمایت از این صندوق‌ها را شفاف می‌کند.

وی با اشاره به فعالیت قریب به 73 صندوق پژوهش فناوری در کشور گفت: از چهار ماه پیش برنامه رتبه‌بندی و ارزیابی این صندوق‌ها در معاونت علمی بر مبنای بازدهی و عملکردشان کلید خورد. طی نشست‌های متعدد و بررسی‌‌های صورت گرفته توسط کارشناسان، شاخص‌های ارزیابی این صندوق‌ها احصاء شد و در قالب یک نظام ارزیابی و رتبه‌بندی به تصویب رسید. صندوق‌های پژوهش فناوری بر مبنای این نظام جدید رتبه‌بندی در شاخص‌های مختلف و بر اساس عملکردشان، امتیاز می‌گیرند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: صندوق‌های پژوهش فناوری بر اساس امتیازاتی که در شاخص‌های مختلفی همچون میزان سرمایه‌گذاری خطرپذیر صندوق، میزان صدور ضمانت‌نامه‌ و سهمشان از توسعه پژوهش فناوری، امتیاز کسب کرده و مبتنی بر امتیاز کسب شده در چهار رتبه دسته‌بندی می‌شوند. این نظام رتبه بندی و شناخت جایگاه صندوق‌ها، ضمن ارتقای کارآمدی و عملکرد این حوزه به حرکت صندوق‌ها در مسیر صحیح و ماموریت واقعی‌شان کمک می‌کند و از سوی دیگر، حمایت‌های معاونت علمی را بر اساس این شاخص‌ها جهت‌دهی و هدفمند خواهد کرد. در واقع شفافیت خوبی ایجاد و مشخص می‌شود که هر صندوق بر اساس چه معیارها و مؤلفه‌هایی مورد حمایت صندوق قرار گرفته و چه عملکردی ارائه داده است.

وی افزود: صندوق‌هایی که در دسته آخر یا چهارم قرار می‌گیرند، درصورتی‌که نتوانند امتیازات لازم را کسب کنند و به حد نصاب شاخص‌ها نرسند، لغو مجوز می‌شوند تا عملکرد ضعیف این صندوق‌ها، آسیبی به اهمیت و جایگاه صندوق‌های پژوهش و فناوری که نقشی مهم و اثرگذار در توسعه زیست‌بوم فناوری و نواوری کشور دارند، وارد نکند.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارها
پیشنهاد روز

هشدار نارنجی آلودگی هوا در 7 شهر

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور

توماج صالحی دوباره بازداشت شد

سقف وام صندوق های قرض الحسنه 100 میلیون تومان شد

هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در 100 سالی درگذشت

یارانه نقدی 3 میلیون نفر در دهک 10 مجدد برقرار شد

رئیس جمهور 4 هزار و 380 واحد مسکن مهر پرند را افتتاح کرد