تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۶۷۲۱
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۲ - 15:30 - 26 September 2023
خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مورد جدیدترین تحولات مربوط به منطقه قره باغ با سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران تلفنی گفتگو و رایزنی کرد.

گفتگوی تلفنی رئیسی و پوتین در مورد تحولات قره باغ

به گزارش تیرداد نیوز، این رسانه روسی گزارش داد: روسای جمهوری روسیه و ایران درباره وضعیت کنونی منطقه قره‌باغ گفتگو کردند.

بر اساس این گزارش، هر دو طرف علاقه خود را برای فعال کردن چارچوب مشورتی «۳+۳» (آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ایران و ترکیه) ابراز کردند.

کاخ کرملین نیز طی بیانیه ای عنوان کرد: در مورد گام‌هایی برای حصول اطمینان از عضویت کامل ایران در گروه بریکس و انجام فعالیت‌های تمام عیار مربوط به آن در این گفتگوی تلفنی مسائلی مطرح شد.

جمهوری اسلامی ایران اخیرا از توافق بین جمهوری آذربایجان و نمایندگان ارامنه ساکن قره باغ ابراز خرسندی کرده است. این توافق پس از آن به دست آمد که باکو یک عملیات نظامی را برای به دست گرفتن کنترل کامل این منطقه در هفته گذشته ترتیب داد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به توافق دولت جمهوری آذربایجان و نمایندگان ارامنه ساکن قره باغ اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از توافق دولت آذربایجان و نمایندگان ارامنه ساکن قره باغ برای توقف درگیری ها در این منطقه ابراز خرسندی کرده و انتظار دارد بر گفت‌وگو و سازوکارهای مسالمت آمیز برای حل و فصل مسائل در چارچوب تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تمرکز شود.

وی با تاکید بر اینکه جنگ جز ویرانی و گسترش نفرت حاصلی ندارد و ثبات و امنیت منطقه را به خطر می اندازد، ضمن استقبال از گفت و گوی میان باکو و نمایندگان ارامنه ساکن قره باغ تاکید کرد، دیگر دلیلی برای ادامه ی درگیری ها در منطقه وجود ندارد و امیدواریم پس از این شاهد هیچ جنگی در منطقه نباشیم.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران خواستار احترام کامل به تمامیت ارضی و مرزهای شناخته شده ی بین المللی کشورهای منطقه بوده و معتقد است حقوق و امنیت ساکنان قره باغ نیز باید در این چارچوب تامین شود و آمادگی خود را برای کمک به روند صلح دائمی و پایدار با حضور کشورهای منطقه اعلام داشته و تاکید می‌کند دخالت طرف های ثالث در مسائل منطقه صرفاً منجر به پیچیدگی موضوعات شده و توافقات حاصله را به خطر می اندازد.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارها
پیشنهاد روز

هشدار نارنجی آلودگی هوا در 7 شهر

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور

توماج صالحی دوباره بازداشت شد

سقف وام صندوق های قرض الحسنه 100 میلیون تومان شد

هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در 100 سالی درگذشت

یارانه نقدی 3 میلیون نفر در دهک 10 مجدد برقرار شد

رئیس جمهور 4 هزار و 380 واحد مسکن مهر پرند را افتتاح کرد