تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۱۷۰۶
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - 22:43 - 17 November 2022
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: گیاه کاملینا برای اولین بار در این استان با هدف توسعه کشت گیاهان کم آب بر و افزایش تولید دانه‌های روغنی در سطح ۸۵ هکتار به زیر کشت می‌رود.

تیردادد نیوز - حسن جلیلوند، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: طبق برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی این میزان گیاه کاملینا برای سال نخست در استان قزوین کشت می‌شود.

او افزود: با کشت این گیاه سه محور مهم از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی شامل تغییر الگوی کشت، کشاورزی قراردادی و خودکفایی در دانه‌های روغنی کشور محقق می‌شود.

جلیلوند با بیان اینکه از دانه‌های گیاه کاملیا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد روغن با کیفیت تولید می‌شود، گفت: این گیاه علاوه بر تولید روغن دارای ترکیباتی مثل امگا ۳ و امگا ۶ بوده و جنبه دارویی و درمانی دارد.

به گفته او، گیاه کاملینا در برابر سرما، گرما، خشکی، شوری زمین، آفات و امراض دیگر بسیار مقاوم بوده و می‌تواند علاوه بر جلوگیری از بیابان زایی موجب احیای دشت قزوین شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: این گیاه به دلیل نیاز آبی کم، کشت پاییزه و سازگاری با اقلیم منطقه، می‌تواند گامی موثر در جهت اقتصادی‌شدن کشاورزی و ایجاد اشتغال پایدار شود.

به گفته جلیلوند، کنجاله کاملینا به دلیل ارزش غذایی بالا برای تالیف دام بسیار حائز اهمیت است که می‌تواند به عنوان یک برنامه در راستای تامین خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارها
پیشنهاد روز

هشدار نارنجی آلودگی هوا در 7 شهر

امروز آخرین مهلت ثبت نام کنکور

توماج صالحی دوباره بازداشت شد

سقف وام صندوق های قرض الحسنه 100 میلیون تومان شد

هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در 100 سالی درگذشت

یارانه نقدی 3 میلیون نفر در دهک 10 مجدد برقرار شد

رئیس جمهور 4 هزار و 380 واحد مسکن مهر پرند را افتتاح کرد