تیرداد نیوز

کد خبر: ۵۱۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - 21:49 - 18 October 2022
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: روند ابتلا به آنفلوآنزا در حال افزایش است، توصیه ما استفاده از ماسک در محیط‌های شلوغ، مسقف و حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه اتوبوس و مترو است.

به گزارش تیرداد نیوز، حمیدرضا جماعتی با اشاره به شروع فصل پاییز و بازگشایی مدارس اظهار کرد: روند ابتلا به آنفلوآنزا در حال افزایش است. در روزهای گذشته، در بررسی ساده‌ای که روی 100 نمونه آزمایشگاهی از بخش مراقبت‌های ویژه انجام شده بود، 39 مورد ابتلا به آنفلوآنزا گزارش شده است که این می‌تواند هشداری برای اپیدمی آنفلوآنزا در هفته‌ها و ماه‌های آینده باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: توصیه ما در شرایط کنونی، تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه در فضاهای مسقف، مکان‌های شلوغ، مراکز آموزشی و بخش حمل‌ونقل عمومی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا است. مهمترین پروتکل بهداشتی در زمان حاضر، استفاده از ماسک است اما شست‌وشوی مداوم دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی نیز مهم است.

جماعتی با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوآنزا تأثیر زیادی در کاهش بستری شدن در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر دارد، افزود: توصیه ما این است که کودکان، افراد با بیماری‌های زمینه‌ای، سالمندان و افراد بالاتر از 65 سال و نیز نیروهای بهداشتی و درمانی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

وی به تشابه علائم آنفلوآنزا و کرونا در بیماران اشاره و تأکید کرد: توصیه ما این است که همکاران کادر درمانی پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق، حتماً تست‌های تشخیصی را تجویز و مشخص کنند که بیماری فرد، آنفلوآنزا است یا کرونا چراکه درمان این دو بیماری، کاملاً با یکدیگر متفاوت است و در صورت گرفتاری شدید، نیاز به درمان‌های اختصاصی دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: پزشکان و متخصصان توجه داشته باشند که از تجویز بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها به‌خصوص آزیترومایسین باتوجه به فصل سرما و شیوع عفونت‌های ویروسی از جمله آنفلوآنزا، خودداری کنند چون آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیر بسزایی در بهبود شرایط این بیماران ندارند و از سوی دیگر، این تجویز و مصرف بی‌رویه باعث ایجاد مقاومت‌های آنتی‌بیوتیکی و عوارض در برخی بیماران می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری هفتاد و هفتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در این نشست، آخرین وضعیت کرونا در جهان و ایران بررسی و مشخص شد در برخی کشورها مانند آمریکا، آلمان، سنگاپور، بنگلادش و هند، موارد ابتلا به کرونا مقداری در حال افزایش و برخی واریانت های جدید، در حال شیوع است.

جماعتی اضافه کرد: قبلاً در برخی از کشورها مانند آمریکا و آلمان، سویه BA4 شایع بود که امروزه در بسیاری از کشورها، BA5 جایگزین آن شده است. واریانت جدید BA4.6 در آمریکا افزایش یافته است و حدود 13.6 درصد موارد شناسایی‌شده مربوط به این زیرسویه جدید بوده است.

دبیر کمیته علمی کشوری خاطرنشان کرد: زیرسویه‌های جدید BF7 و XBB به‌تازگی شناسایی شده است به‌گونه‌ای که BF7 در آمریکا و XBB در سنگاپور، بنگلادش و هند در حال افزایش است و برخی صاحب‌نظران معتقدند که با شناسایی این زیرسویه‌ها، کرونا به‌سمت SARS COVID تیپ یک یا سه می‌رود.

جماعتی با اشاره به شناسایی زیرسویه‌های جدید کرونا، یادآور شد: خوشبختانه به‌دلیل واکسیناسیون گسترده در اکثر کشورها به‌ویژه کشورهای آمریکا، سنگاپور، بنگلادش و هند علی‌رغم افزایش موارد اومیکرون، هنوز هم میزان مرگ‌ومیر کم است، به‌عنوان نمونه در سنگاپور، موارد جدید ابتلا به کرونا، 9 هزار نفر در یک روز بوده و میزان فوتی، 2 نفر بوده است.

وی تصریح کرد: میزان وحشی‌گری و افزایش مرگ‌ومیر واریانت‌ها و زیرسویه‌های جدید به‌دلیل سرایت‌زایی بالا، کاهش یافته است و از سوی دیگر به‌دلیل ایمنی بدن مردم با ابتلا به بیماری و واکسیناسیون، نیز مرگ‌ومیر بیماران کووید19، کمتر شده است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: باتوجه به مطالعات و پیش‌بینی‌ها، امکان شیوع واریانت‌هایی مانند BQ1 BQ1.1 ،BQ1.3 و XBB که به‌سرعت جهش پیدا می‌کنند، در فصل سرما و زمستان وجود دارد. این واریانت‌ها (زیرسویه‌ها) سرایت‌زایی بالا اما مرگ‌ومیر بسیار کمی دارند. یکی از ویژگی‌های این زیرسویه‌ها این است که علی‌رغم علائم کم و حتی بدون علامت بودن آنها، ممکن است عوارض و مشکلات قلبی، عروقی، گوارشی و استخوانی، عضلانی و دیابت بعد از ابتلا به وجود آید.

جماعتی با ابراز اینکه استقبال از واکسیناسیون در کشور مناسب بوده است، گفت: میزان تزریق نوبت سوم و یادآور واکسن کرونا در کشور ما در هفته‌های اخیر نسبت به روند جهانی، بهتر بوده است.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارها
پیشنهاد روز

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

نوبت پنجم وام ضروری بازنشستگان کشوری پرداخت شد

تن ماهی از قیمت گذاری دولتی خارج شد

امشب آخرین مهلت ثبت نام خودروهای وارداتی در سامانه یکپارچه

حکم 15 سال حبس برای ابر بدهکار بانکی اجرا شد

برگزاری آزمون استخدامی اختصاصی افراد دارای معلولیت در بهمن ماه

آغاز ثبت نام خودروهای وارداتی از عصر امروز