تیرداد نیوز

کد خبر: ۴۵۴۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - 24 October 2019
تیم ملی هندبال ایران با اینکه در مسابقه اول خود در مسیر المپیک کره‌جنوبی را برد اما با یک باخت و یک تساوی از رسیدن به مرحله دوم مسابقات بازماند و حذف شد تا به طور کامل المپیک ۲۰۲۰ را از دست بدهد.
تیم ملی هندبال ایران در شرایطی راهی رقابت‌های انتخابی المپیک شد که رسیدن به این رویداد بزرگ تقریبا برایش غیرممکن بود اما شاید کسی فکر نمی‌کرد تیم ایران حذفی زود هنگام داشته باشد. همان‌طور که علیرضا حبیبی سرمربی تیم ملی ایران گفته پیش‌بینی‌ها بر این اساس بود که تیم به جمع چهار تیم مسابقات برسد اما این اتفاق نیفتاد. البته هندبال ایران در سال‌های اخیر با وجود پتانسیل زیادی که دارد نتوانسته نتایج خوبی کسب کند تا جایی که امسال هم در ابتدا تصمیمی برای اعزام به انتخابی المپیک نداشت اما در نهایت این تیم با کادرفنی ایرانی جمع شد و به قطر رفت که نتیجه‌ای نگرفت.
یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این روزها توسط کارشناسان درباره باخت تیم ملی مطرح می‌شود، عدم هماهنگی ملی‌پوشان بود. تیم ایران بازی تدارکاتی خاصی برای انتخابی المپیک نداشت و ملی‌پوشان با تمرین و برگزاری چند اردو به قطر رفتند و تنها قبل از شروع مسابقات فرصت بازی داشتند. تدارکات خاصی برای تیم ملی انجام نشده بود که اصلی‌ترین دلیل آن نداشتن زمان بود چرا که تیم اردیبهشت ماه کارش را در شرایطی آغاز کرده بود که انتخابات فدراسیون تازه برگزار و رئیس جدید مشخص شده‌بود. این موضوع باعث شد که عدم هماهنگی تیم بیش از پیش مشهود شود. شاید شانس کم تیم ملی برای رسیدن به المپیک با وجود تیم قدرتمند قطر باعث شد که این شرایط در هندبال ملی ایجاد شود.
در کنار این موضوع نبودن لژیونرها یا دیر اضافه شدن آنها به تیم نیز بر این عدم هماهنگی اضافه کرده‌است. هنوز مشخص نیست چرا تیم ملی هندبال ایران در این سال‌ها نتوانسته به درستی از لژیونرهای خود استفاده کند. پاسخ این سوال که آیا واقعا باشگاه‌های اروپایی به ملی‌پوشان اجازه نمی‌دهند زودتر به تیم ملی اضافه شوند یا اینکه به گفته یکی از کارشناسان فدراسیون نمی‌تواند هزینه سفر آنها را تامین کند بی پاسخ مانده اما چیزی که مشهود است این بوده مشخص نبودن وضعیت لژیونرها در تیم، به هندبال کشور ضربه زده‌است.
موضوع دیگر که البته موضوعی که می‌تواند اصلی‌ترین دلیل ضعف هندبال باشد عدم ثبات مدیریت است. در سال‌های اخیر هندبال ایران اسیر عدم ثبات مدیریتی شده و این رشته چندین رئیس به خود دیده است. این عدم ثبات مدیریتی در کنار بدهی‌های فدراسیون و البته مشکلات اقتصادی باعث می‌شود که این رشته نتواند یک برنامه منسجم داشته‌باشد. از زمانی که علیرضا پاکدل وارد فدراسیون شده با توجه به نیروی جوانی سعی کرده گام به گام مشکلات هندبال را از بین ببرد و اعلام کرده که نیاز به زمان دارد اما شرایط نشان می‌دهد که وضعیت هندبال برای رسیدن به سامان نیاز به زمانی نسبتا طولانی دارد. این یعنی پاکدل و تیم مدیریتی‌اش در فدراسیون باید بیش از پیش و با توانی مضاعف برای خروج هندبال از بحران تلاش کنند.
همانطور که سرمربی تیم ملی ایران تاکید کرده برخی بازیکنان از جمله الله کرم استکی که لژیونر به حساب می‌آید با وجود مصدومیت برای تیم ملی سنگ تمام گذاشته‌اند. پتانسیل هندبال ایران، توانایی لژیونرها و عملکرد کادرفنی تیم ملی مشخص است و به نظر می‌رسد امروز هندبال کشور بیش از هرچیز به یک برنامه ریزی منسجم نیاز دارد و با استفاده از تجربیات این سال‌ها برای آینده برنامه ریزی کند. شاید فدراسیون هندبال ایران به دلیل شانس کم تیم ملی در مسیر المپیک نگاهی ویژه به این مسابقات نداشته اما تا بهمن‌ماه فرصت زیادی باقی نمانده و اگر تیم ملی خیلی سریع خودش را جمع نکند در رویداد بعدی که برای جام‌جهانی است به مشکل خواهد خورد.
تیم ملی هندبال ایران باید کار خود را ادامه دهد تا برای رقابت‌های قهرمانی آسیا و انتخابی جام‌جهانی آماده شود. المپیک ۲۰۲۰ از دست رفته اما از پیش مشخص بود که ایران و بسیاری از تیم‌های آسیایی با وجود تیم قدرتمند قطر توانایی رسیدن به المپیک را ندارند اما جام‌جهانی شرایط متفاوتی دارد. اکنون فدراسیون هندبال باید برای رسیدن به جام‌جهانی تلاش کند تا تیم بدون دغدغه راهی مسابقات قهرمانی آسیا شود.
وضعیت لژیونرها، برنامه‌ریزی اردوها، دیدارهای تدارکاتی با کیفیت بالا و دیگر دغدغه‌ها از جمله خروج بازیکنان سرباز از کشور مساله‌ای است که خیلی زود باید توسط فدراسیون حل شود تا تیم ملی بدون مشکل خودش را برای مسابقات آماده کند. اینکه دوباره قبل از مسابقات انتخابی جام‌جهانی وضعیت لژیونرها مشخص نباشد، بازی‌های تیم ملی پخش زنده نشود، مشکلات مالی گریبانگیر برنامه‌ریزی‌ها باشد قابل قبول نخواهد بود. مشکلات اقتصادی و بدهی‌های فدراسیون هندبال از پیش مشخص بوده و این روزها رئیس فدراسیون با دعوت از تمام افراد با تجربه این رشته و حتی رقبایش در انتخابات از جمله مرتضی حسن‌پور نشان داده به دنبال پیشرفت هندبال است و از امروز باید برای آینده برنامه‌ریزی کند در غیر این صورت در مسیر جام‌جهانی نیز چیزی جز شکست نصیب هندبال کشور نمی شود.
خانواده هندبال منتظر است تا تیم ملی کشورمان در رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی عملکردی به مراتب بهتر داشته باشد و با شرایطی شایسته تیم ملی راهی مسابقات در کویت شود. این انتظار به حق فقط توسط فدراسیون برآورده می‌شود و پاکدل می‌تواند ثابت کند که اعتماد به مدیران جوان درست است و نتیجه و آینده را باهم در بر می‌گیرد. در غیر این صورت باید گفت هندبال از بحران خارج نمی‌شود.
 
منبع: ایرنا
مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: