تیرداد نیوز

کد خبر: ۴۵۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 16:28 - 10 May 2022
جبار آذین، جبار آذین منتقد سینما و تلویزیون در نقدی بر سریال «جیران» به تحسین جدیدترین اثر حسن فتحی پرداخت.

تیرداد نیوز - جبار آذین، منتقد سینما و تلویزیون در این یادداشت نوشت: گرچه جیران هم مانند شهرزاد زیباست، ولی در داستان، نگارش، بازی‌ها واجرا به قدرت، زیبایی و جذابیت شهرزاد نیست. با این همه،به دو دلیل در میان سریالهای تلویزیون و تولیدات شبکه خانگی، اثری ممتاز و متمایز است.

نخست آنکه، سازنده جیران، کارگردان توانای شهرزاد و تعدادی از بهترین سریالهای تلویزیون است. به همین دلیل هم این مجموعه نمایشی، دارای ساختارهنری حرفه ای و هنرمندانه وپردازش تصویری تماشایی و روایت های آشنای انسانی، اجتماعی وتاریخی است. جیران با آنکه از نظر مضمون و محتوا، دنیایی کوچکتر و به تبع آن، هنر آفرینی های کمتری از شهرزاد دارد، اما در همین اندازه هم جزو تماشایی ترین مجموعه ها است و در کارنامه خوب هنری حسن فتحی در کنار بهترین ساخته هایش ایستاده است.

دوم و از آن سو نیز چندین سروگردن از سریال های عاشقانه خانوادگی و اجتماعی و تاریخی تلویزیون بالاتر است. با این حال، واقعیت اینکه، جیران جذاب در حد شهرزاد جذاب مخاطب ندارد، چرا که فاقد ظرایف و دقایق عاشقانه دومی و مثلث قوی عشقی آن است. نکته ای که جیران را نزد مخاطبان آثار فتحی، کمتر دلپذیر و دلنشین ساخته است، گزینش فضا و بستر روایت داستان ؛دوران نخ نمای قجر در فیلم ها وسریال های ایرانی، نامطلوب بودن شخصیت ناصرالدین‌شاه نزد ایرانیان و انتخاب نامناسب بازیگران نقش های ناصرالدین شاه و جیران است.

براین کاستی ها باید یکدست نبودن بازیها،برخی دیالوگ های کم مایه و فضاسازی ها و طراحی های نه چندان جالب لباس این مجموعه را افزود. با آنکه امتیازهای این مجموعه را باامتیازهای بیشتر شهرزاد، مقایسه کرده و به آن نمره داده ام، لیکن جیران به عنوان یک اثردیدنی، خوش ساخت، جذاب و عاشقانه ای لطیف و شور انگیز، جزو کارهای مطرح فتحی و تهیه کننده آن بوده واز بسیاری آثار مشابه داخلی و خارجی برتر است.

به همین دلایل است که جیران هم مانند شهرزاد خواهان دارد. در انتها توصیه دوستانه ام، به هنرمندان ارجمندی چون حسن فتحی این است که، عزیزان! مردم را در یابید. مردم شریف ایران، گرفتار و دست تنگ هستند و گرانی و فقر امان همه رابریده است، لطفا در کنار عشق و مهر و تاریخ، آسیب شناسانه به مشکلات و معضلات اجتماعی هم بپردازید!

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
دنیای خودرو ادامه>>