تیرداد نیوز

کد خبر: ۲۹۳۸۱
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - 17:36 - 21 June 2021
محققان وابسته به موسسه در آمریکا و دانمارک با مقایسه هزاران تصویر MRI با داده‌های ژنتیکی درباره نقشی که ماده سفید در عملکرد مغز بازی می‌کند، به نتایج جدیدی دست یافته‌اند.

تیرداد نیوز - نتایج این مطالعه در مجله ساینس منتشر شده است؛ این گروه تجزیه و تحلیل خود را از داده‌های تصویربرداری ژنتیکی و عصبی از تقریبا ۴۴ هزار نفر شرح می‌دهد.

کریستوفر فیللی با همکاری دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو در این مقاله موارد مربوط به مطالعه ماده سفید مغز و اقداماتی را که تیم با این تلاش جدید انجام داده است، بیان می‌کند.

فیللی تاکید می‌کند تحقیقات قبلی نشان داده است ماده سفید مغز به منظور اتصال مناطق مختلف ماده خاکستری به یکدیگر است. تا همین اواخر بیشتر تحقیقات انجام شده بر روی مغز شامل بررسی قسمت‌های مختلف ماده خاکستری بوده است بدون توجه به این واقعیت که ماده سفید تقریبا نیمی از مغز انسان را تشکیل می‌دهد؛ تحقیقات قبلی همچنین نشان داده است که ماده سفید در بعضی مواقع پیوند‌هایی را ایجاد می‌کند که به شکل تراکت‌هایی در می‌آیند که قسمت‌های جداگانه مناطق ماده خاکستری را به هم متصل می‌کنند.

در این تلاش جدید محققان تصمیم گرفتند تا در مورد نقش ماده سفید در عملکرد مغز به طور کلی بیشتر بدانند. برای این منظور آن‌ها سوابق ۴۴ هزار نفر را مورد بررسی قرار دادند، این اطلاعات شامل تصویربرداری مغز با روش MRI و اطلاعات ژنتیکی بود؛ محققان آن‌ها را پس از بررسی الگوها، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

محققان دریافتند که آن‌ها قادر به شناسایی ناهنجاری‌های ژنتیکی و ساختاری بودند که با اختلالات روانپزشکی و عصبی همراه بوده است و نیز برخی از صفات دیگر که با بیماری‌ها ارتباط ندارند. با تمرکز بر پنج ریزساختار مبتنی بر تصویر در ۲۱ مجرا ماده سفید، آن‌ها توانستند بیش از ۱۵۰ قسمت از ژنوم را که بر ریزساختار ماده سفید تاثیر می‌گذارد، شناسایی کنند؛ همچنین با محدود کردن تجزیه و تحلیل خود به ۴۲ مکان که با ساختار دستگاه ماده سفید مرتبط هستند، آن‌ها توانستند ۱۰۹ انجمن مکان جدید ایجاد کنند؛ این گروه همچنین توانست ژن‌هایی را که مسئول فعالیت‌های مربوط به ماده سفید در مغز بوده و توسط دارو‌های خاصی به منظور کمک به بیماران مبتلا به اختلالات مانند افسردگی و زوال عقل مورد هدف قرار گرفته‌اند، جدا کند.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
دنیای خودرو ادامه>>