تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۵۳۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - 30 June 2020
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اگر همه مردم از ماسک استفاده کنند تا ۹۵ درصد از انتقال کرونا پیشگیری می‌شود، دولت حتما ضمانت‌های اجرایی را برای اجباری شدن ماسک در نظر می‌گیرد. وزارت صنعت هم مامور شده که ماسک کافی و ارزان در اختیار مردم قرار دهد.

پیشگیری ۹۵ درصدی ماسک از انتقال کرونا

تیرداد نیوز - سیما سادات لاری روز سه شنبه جزئیات اجرای مصوبه اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر و کمپین «من- ماسک- می زنم» را تشریح کرد.

وی گفت: هنوز در موج اول کرونا هستیم. اگر استانهایی که پیک اول را سپری کردند و اکنون در وضعیت آرام تری هستند دوباره دچار پیک شوند به آن موج دوم می گوییم.

لاری ادامه داد: در هر صورت اولویت وزارت بهداشت برای مدیریت کرونا توجه به پیشگیری است و این کار با زدن ماسک توسط همه مردم امکانپذیر است. باید مردم را به استفاده از ماسک در اماکن عمومی ترغیب کنیم.

وضعیت کشور از نظر اپیدمی کرونا
لاری درباره وضعیت کشور از نظر اپیدمی کرونا گفت: اپیدمی کرونا یک همه گیری جهانی و پاندمی است و ایران هم یک کشور بزرگ است و مانند ایالات متحده آمریکا استانهای پهناور دارد.

وی ادامه داد: وسعت جغرافیایی زیاد است و همه جای کشور شبیه هم نیست؛ استانهایی که پیک کرونا را تجربه کردند اکنون دچار پیک نیستند و استانهایی مثل خوزستان که ماههای اول، پیک نداشتند اکنون در پیک کرونا هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اکنون پیک کرونا بیشتر در استانهای مرزی یا شهرهایی است که در ماههای اول شیوع کرونا پیک کرونا را تجربه نکرده بودند. بنابراین به طور کلی در کشور همچنان در موج اول کرونا هستیم. اگر در استان هایی مثل قم و گیلان که در ماههای گذشته پیک شدیدی را پشت سر گذاشته اند دوباره اوج گیری و پیک کرونا را داشته باشیم، موج دوم کرونا در این استانها خواهد بود.

وی گفت: با توجه به اینکه بیماری ناشی از ویروس کرونا واکسن و دارو ندارد تنها راه ما برای کنترل این بیماری این است که زمان بخریم و زمان درگیری را طولانی کنیم تا تعداد فوتی را کاهش دهیم. باید بار بیمارستانها و بستری را کم کنیم و بتوانیم قدرت سیستم درمانی را بالا ببریم تا زمانی که واکسن و دارو پیدا شود.

وی با بیان اینکه اپیدمی کرونا یک مساله اجتماعی و اقتصادی هم هست و معیشت و اقتصاد خانواده ها هم مهم است؛ گفت: به همین علت بازگشایی ها انجام و پروتکل ها اعلام شد؛ البته خیلی از بازگشایی ها ۱۰۰درصدی نیستند، مثلا در تالارها اساس کارشان بر این است که افراد جمع شوند و افرادی که می خواهند در این تالارها غذا بخورند حتی اگر پروتکل ها هم اجرا شود مجبور هستند موقع غذاخوردن ماسک را بردارند.

لاری درباره اجرای فاصله‌گذاری پویا گفت: بعد از ابلاغ پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی، بحث فاصله گذاری پویا مطرح شد و قرار شد محدودیت ها در استانهایی که قرمز هستند باشد و مصوب شد که اختیارات لازم به استانها داده شود؛ به این شکل که مسئولان استانهای قرمز وضعیتشان را گزارش می کنند و وزارت کشور و وزارت بهداشت در مورد تعطیلی و محدودیت ها در این استانها تصمیم بگیرند.

وی ادامه داد: اکنون در استانهایی که فاصله گذاری پویا اجرا شده محدودیت تا یک هفته اجرا می شود، بعد دوباره به رئیس جمهور وضعیت استانشان را گزارش می کنند و اگر لازم باشد دوباره محدودیت ها تمدید می شود.
وی گفت: استانهایی که سفید هستند کم خطر قلمداد می شوند اما نمی توانیم تضمین کنیم که این مناطق به شرایط قرمز نمی روند.

راه‌حل وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی کرونا

لاری درباره راه‌حل وزارت بهداشت برای کنترل اپیدمی کرونا گفت: بله. تنها راه، پیشگیری از ابتلای افراد به کروناست. اکنون در کل دنیا موثرین راه پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: سیاست دولت این است که همه از ماسک استفاده کنند، به وزارت صنعت هم ابلاغ شده که زمینه تولید ماسک های ارزان قیمت را فراهم کند.

وی با تاکید بر اینکه در کمپین «من ماسک می زنم» همه مردم به استفاده از ماسک ترغیب می شوند، گفت: هر نوع ماسکی قابل قبول است، حتی ماسک های خانگی هم قابل قبول است.

لاری ادامه داد: ثابت شده که ماسک در پیشگیری از کرونا موثر است باید کاری کنیم که مردم به استفاده از ماسک ترغیب شوند و از آن استفاده کنند؛ به همین علت اینفوگرافی هایی برای ترغیب مردم تهیه شده است و حتی کلیپ هایی تهیه شده که نحوه تولید ماسک خانگی را به مردم آموزش می دهد تا همه مردم استفاده کنند.

وی گفت: مردم باید باور کنند که این کار در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ و کرونا موثر است و اگر دو طرف استفاده کنند تا ۹۵ درصد در پیشگیری موثر است. وقتی می شود بیماری کووید۱۹ را که می تواند برای مردم و کادر درمانی مشکلات زیاد و پیچیده ای ایجاد کند با یک ماسک ساده و ارزان و شستن مداوم دست کنترل کرد، چرا نباید از این روش استفاده کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: مردم ایران بسیار فهیم هستند، چقدر در ایام نوروز و ۱۳ بدر همکاری کردند و در خانه ماندند و به مسافرت نرفتند اکنون هم اگر باور کنند که ماسک چقدر می تواند از ابتلا به بیماری پیشگیری کند حتما همکاری می کنند.

لاری در پاسخ به این سوال که ماسک های سه لایه برای چه مدت قابل استفاده هستند، گفت: تا زمانی که مرطوب شوند. ماسک های سه لایه اگر بر اثر عطسه یا بزاق دهان مرطوب شوند باید دور انداخته و تعویض شوند.

لاری درباره کنترل هزینه بالای ماسک برای هر خانواده گفت: در هر صورت به وزارت صنعت تاکید شده که ماسک مورد نیاز مردم با قیمت مناسب و با حداقل هزینه تامین شود و در اختیار مردم قرار بگیرد.

مدیریت بازار ماسک و جلوگیری از سودجویی‌ها

لاری درباره مدیریت بازار ماسک و جلوگیری از سودجویی ها گفت: احتمال تخلف و سوداگری همیشه وجود دارد. به هر حال بازار ماسک اقتصاد خودش را دارد. اگر منجر به افزایش تولید و رونق اقتصادی بشود، خوب است. افرادی که در اقتصاد تولید ماسک فعالیت می کنند، کارشان بالقوه اشکالی ندارد اما اگر قرار به سودجویی باشد قطعا باید از آن جلوگیری شود.

لاری با بیان اینکه اخیرا گزارشی از احتکار ماسک نداشته ایم، گفت: اوایل اپیدمی کرونا گزارش هایی از کمبود ماسک داشتیم؛ از طرفی آموزش های لازم به مردم برای تولید ماسک خانگی مناسب که قابل شست و شو هم باشد داده می شود.

لاری درباره مصوبه اجباری شدن ماسک از ۱۵ تیر گفت: این مصوبه جدید است و حتما مکانیزمی برای اجرای آن در نظر گرفته می شود. ممکن است افرادی را که ماسک ندارند در برخی اماکن راه ندهند و حتما دستگاههای نظارتی هم در این مورد ورود می کنند.

لاری در پاسخ به این سوال که کدام استانها وضعیت نگران کننده ای دارند، گفت: یکی از این استانها خوزستان است اما وضعیت همه شهرهای آن یکسان نیست. وضعیت در برخی شهرهای استان خوزستان مثل آبادان و دزفول قرمزتر از اهواز است یعنی وضعیت نگران کننده تری دارند. میزان بستری و فوتی این دو شهر از اهواز بدتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ملاک رنگ شهرها میزان بستری بیماران است نه فوتی، گفت: از نظر اپیدمیولوژی ممکن است یک شهر میزان فوت کمتری داشته باشد اما میزان بستری آن بیشتر باشد که نشان دهنده مراقبت بهتر از بیماران است. ملاک رنگ قرمز میزان ابتلا و بستری در صد هزار نفر جمعیت و فوتی در یک میلیون نفر است.

پرشدن دوباره تخت های بیمارستانها به علت افزایش بیماران کرونا

لاری درباره اخباری از پرشدن دوباره تخت های بیمارستانها به علت افزایش بیماران کرونا گفت: در همه شهرها این طور نیست، در برخی استانها مثل خوزستان از امکانات مراکز و بیمارستانهای غیر دولتی هم استفاده کرده اند و اکنون استانی را نداریم که رئیس دانشگاه گزارش داده باشد که بیمارستانها پر شده است و کمبود داشته باشند.

وی ادامه داد: بیمارستانها در استانهایی که قرمز هستند در برخی شهرها با حداکثر ظرفیت فعالیت می کنند اما گزارشی نداشته ایم که مشکل داشته باشند چون پیش بینی های لازم برای تامین امکانات و تخت های بیمارستانی شده است و با تمهیداتی که انجام شده میزان فوتی به بستری نسبت به قبل کمتر شده است. مقایسه نمودار بستری و فوتی هم این موضوع را نشان می دهد و مشخص می کند کیفیت مراقبت ها بهتر شده است.

لاری درباره میزان بستری های جدید کرونا در استان تهران گفت: در این استان همه مناطق وضعیت یکسانی ندارد، مثلا دماوند وضعیت بدتری نسبت به شهر تهران دارد.

وی با بیان اینکه مناطقی که قبلا پیک کرونا نداشته، اکنون در مرحله پیک است، گفت: طبق اطلاعات نرم افزار ماسک شهر تهران قرمز نیست چون میزان بستری به ۱۰۰ هزار جمعیت مهم است. تهران اکنون زرد و در وضعیت هشدار است. میزان بستری در این استان بیشتر شده است ولی هنوز قرمز نیست.

لاری درباره کمبود پرستار در کادر درمانی گفت: هر جا کمبود باشد اعلام می کنند و پرستاران به صورت داوطلب اعزام می‌شوند. تامین محل اسکان، غذا و پرداخت حق الزحمه این نیروها بر عهده مسئولان استان محل خدمت است. کمبود پرستارها با فراخوان از نیروهای داوطلب از سراسر کشور به خصوص مناطقی که فعلا بار درمانی کمتری دارند به مناطق قرمز صورت می گیرد. مثلا در استان خوزستان که وضعیت قرمز است ۴۰ پرستار از چند استان دیگر به این استان اعزام شدند.

مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: