تیرداد نیوز

کد خبر: ۱۱۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - 14:08 - 01 March 2020
بانک مرکزی اعلام کرد:
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد: براساس هدف مقابله با پولشویی، انتقال وجه با مبلغ بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان، برای اشخاص حقیقی بوسیله کلیه تراکنش‌های بانکی مشروط به درج بابت و در صورت نیاز منوط به ارائه «اسناد مثبته» شد.
تیرداد نیوز - بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد، برپایه اجرای تکالیف مقرر در قانون بودجه سال ۹۸ و به منظور افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی و مبارزه با پولشویی و جلوگیری از فرار مالیاتی، این بانک موظف است با تصویب شورای پول و اعتبار برای شفافیت درتراکنش‌های بانکی به شکل یکسان یا متناسب با سطح فعالیت اشخاص حقیقی از نظر عملکرد مالی، حد آستانه‌ای را تعیین کند.
 
انتقال وجه بیش از ۲۰۰ میلیون تومان مشروط شد

 بر این اساس، انتقال وجه با مبلغ بالاتر از حد آستانه را برای اشخاص حقیقی بوسیله کلیه تراکنش‌های بانکی و سایر ابزارهای پرداخت مشروط به درج بابت و در صورت نیاز به ارائه اسناد مثبته می شود.
اشخاص حقیقی که از حساب بانکی خود استفاده تجاری می‌کنند، می‌توانند با دریافت شناسه اقتصادی و اتصال حساب بانکی خود به آن از شمول مفاد  این جز مستثنی شوند.
همچنین به استناد تبصره یک ماده ۱۱۲ آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوبه سال ۱۳۹۸ و ابلاغی به موجب بخشنامه آبان ماه سال ۹۸ که در آن مقرر شده بانک مرکزی به منظور کاهش سطح خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم در ارائه خدمات انتقال وجوه تدابیر مقتضی را از قبیل تعیین حداکثر سقف مبلغ برای ارائه خدمات و تعداد مجاز روزانه برای تراکنش‌های هر مشتری متناسب با سطح خطر تعامل کاری اتخاذ کند.
علاوه براین در کلیه نقل و انتقالات وجوه بالاتر از یک میلیارد تومان درون بانکی و بین بانکی مشتری حقوقی و مشتری حقیقی دارای حساب سپرده تجاری و نیز نقل و انتقال وجه بالاتر از ۲۰۰ میلیون تومان درون بانکی و بین بانکی مشتری حقیقی دارای حساب سپرده شخصی انتقال وجوه نیاز به تکمیل قسمت «بخش بابت» در فرم‌های مربوط به و ارائه اسناد مثبته دال بر انجام معامله، قرارداد و یا علت انتقال وجه است.
ضمن آنکه ضرورت دارد آستانه مجاز مجموع مبالغ برداشت از طریق درگاه‌های پرداخت حضوری و غیرحضوری از کلیه حسابهای سپرده متعلق به مشتری حقوقی، مشتری حقیقی دارای سپرده جاری و مشتری حقیقی داری سپرده شخصی ولی اشخاص پایین تر از ۱۸ سال در آن موسسه اعتباری به آستانه‌های تعیین شده در دستورالعمل محدود شود.
مطالب پیشنهادی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
دنیای خودرو ادامه>>